Výpadok daní z príjmu obciam vykompenzujú Lesy SR

Štátny podnik Lesy má podľa Petráka zmeniť interný predpis, podľa ktorého doteraz poskytovali prostriedky na obnovu poškodeného majetku len v prípade, ak sadzba dane bola nižšia ako dve percentá
vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Obce, ktoré prídu o časť príjmu zo zavedenia stropu pre daň z lesnej pôdy, nebudú poškodené, pretože tento výpadok im vykompenzujú interné pokyny ministerstva pôdohospodárstva. Horný strop pre daň z nehnuteľností za lesnú pôdu bol po schválení pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka k novele zákona o dani z príjmu stanovený na 2,5 percenta. "Existujú reálne sťažnosti obcí a miest na to, že pri ťažbe dreva dochádza k poškodzovaniu obecného majetku, predovšetkým ciest a mostov, čo je potrebné kompenzovať. Mnohé obce to kompenzovali tým, že zdvihli sadzbu dane neúmerne vysoko, pričom išli až do 30 percent," povedal Petrák pre agentúru SITA s tým, že počínanie obcí nebolo správne, pretože nemalo žiadnu väzbu na reálne škody. "Preto sme sa dohodli s ministrom pôdohospodárstva a riaditeľom štátnych lesov, že prijmú spoločné opatrenia, keďže došlo k stabilizovaniu hornej hranice sadzby dane," uviedol.

Štátny podnik Lesy SR má podľa Petráka zmeniť interný predpis, podľa ktorého doteraz poskytovali prostriedky na obnovu poškodeného majetku len v prípade, ak sadzba dane bola nižšia ako dve percentá. "Keďže sa presadila maximálna sadzba dane na 2,5 percenta, budú poskytovať peniaze všetkým obciam, ktoré budú mať oprávnené nároky," uviedol Petrák. Podľa neho však bude treba vytvoriť mechanizmus, podľa ktorého budú vyčleňované financie na opravu miestnych komunikácií. Tieto pravidlá sa budú musieť podľa neho nanovo a transparentne postaviť. "Možno bude treba pred začiatkom ťažby vytvoriť pasport, v akom stave sú miestne komunikácie. Po skončení ťažby a odvozu dreva bude treba urobiť nový pasport formou fotodokumentácie," uviedol Petrák.

Lesy SR tiež vydajú pokyny, aby pri ťažbe dreva v štátnych lesoch bola kontrola a nedochádzalo k preťažovaniu dopravných prostriedkov a tým nadmernému poškodzovaniu predovšetkým ciest miest a obcí. Lesy SR výrazne navýšia aj fond na obnovu poškodeného majetku. "O číslach budeme hovoriť podľa hospodárskych výsledkov. Navýšenie by malo byť o viac ako sto percent," povedal Petrák.

Necelá polovica lesov je vo vlastníctve alebo v správe slovenských štátnych lesov. Tam, kde to tak nie je, bude odškodné otázkou rokovaní. "Adekvátne riešenia sa dajú nájsť úpravou cestného zákona, podľa ktorého je potrebné uviesť cesty do pôvodného stavu. Bude treba tiež zaviesť prísne sankcie. Dnes sú na úrovni niekoľko tisíc eur. Ak poškodí cestu za 100 tis. eur a dostane pokutu 5 tis. eur, je to neadekvátne," vyhlásil Petrák.

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky doteraz prispieval obciam z Mimoriadneho fondu vytvoreného zo zisku po zdanení na opravy poškodených ciest ročne sumou 600 tisíc eur. Novela zákona o daniach umožní podniku zastabilizovať výdavky na daň z lesných pozemkov, čo umožní plánovať vyššie zdroje do uvedeného fondu až do výšky 1,5 milióna eur. Podnik v poslednom čase viac kontroluje preťažovanie vozidiel, na druhej stranu tento krok spôsobil zvýšenie nákladov na odvoz dreva.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.