ENVIRO: Návrh zonácie Muránskej planiny nezohľadňuje požiadavky a potreby ľudí, tvrdia lesníci

Návrh zonácie Národného parku (NP) Muránska planina nezohľadňuje potreby a požiadavky ľudí a pracovníkov v tejto oblasti.
BRATISLAVA 11. marca (SITA) – Uviedla to Slovenská lesnícka komora (SLK) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca organizácie Dávid Hančisnký. SLK tak reaguje na návrh zonácie NP Muránska planina, ktorým chce Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyhlásiť na 50 percentách národného parku bezzásahovú zónu, v ktorej by nebola povolená ťažba dreva, zásahy lesníkov, lov zveri ani výstavba.

Podľa SLK presadzuje MŽP v uvedenej oblasti zmeny, ktoré nie sú v prospech ľudí, ale na ich úkor. Lesníci sa zároveň ohradili voči medializovaným tvrdeniam, že sú za zrušenie NP Muránska planina. Tvrdia však, že zonácia NP Muránska planina je odborne neodôvodniteľná a neprekonzultovaná. „MŽP presadzuje návrh zonácie NP Muránska planina, ktorý nezodpovedá reálnemu stavu a reálnym možnostiam územia. Ide o administratívno-politický zámer umelo napasovať nevhodné územia do kategórie II. národný park podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov,“ uvádza v tlačovej správe SLK.

Organizácia tvrdí, že namiesto toho, aby sa MŽP poučilo z chýb, ktoré urobilo pri budovaní lokality UNESCO, volí rovnaký direktívno-reštriktívny prístup. Tieto chyby pritom Slovensko mali stáť množstvo peňazí, času a mali byť príčinou rôznych konfliktov, ktoré pretrvávajú dodnes. To, že ide o nevhodný spôsob ochrany prírody, podľa SLK dokumentuje aj fakt, že voči zonácii Muránskej planiny vznieslo pripomienky aj množstvo dotknutých subjektov, ktoré sa obrátili na orgány štátnej správy. Lesníci upozorňujú, že finálny návrh zonácie je iný ako návrh, ktorý im bol predložený v prípravnom konaní. Jeho konečná podoba pritom nezohľadňuje pripomienky, na ktorých sa spolu s MŽP dohodli.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.