Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
Za ostatné tri roky poskočili jeho tržby po dlhom období stagnácie o tretinu a výrazne rastie aj hlad po dreve. Za vlaňajšok si tuzemskí výrobcovia stavebného dreva a polotovarov na nábytok dokonca pripísali rekordný profit. Pozitívom je, že rastúci dovoz surového dreva na ďalšie zhodnotenie rýchlo dobieha dlho kritizovaný, no v posledných rokoch klesajúci vývoz.

Návrat na čísla spred krízy


V roku 2018 sa drevárom medziročne zvýšili tržby o päť percent, na 674 miliónov eur. Sektor sa opäť viac priblížil k predkrízovému maximu sedemsto miliónov eur. Po vypuknutí krízy domáci drevári výrazne spadli na štyristo miliónov eur.

Pozitívom vlaňajšieho nárastu je, že ho v plnej miere pokryla finálna výroba drevárskych produktov pre stavbárov a nábytkárov. Tá má vyššiu pridanú hodnotu ako základné pílenie a hobľovanie dreva. Toto prvotné spracovanie pokrylo z vlaňajších tržieb drevárov 224 miliónov eur. Ostatných 450 miliónov tvorili finálne výrobky.

Viac na stránkach eTrendu www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2019/cislo-38/zlaty-rok-drevarov-s-rekordnym-ziskom-i-novymi-posilami.htmlPríspevky autora E-trend
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.