SÓLYMOS: Štátni ochranári by mali znásobiť úsilie pri ochrane najvzácnejších lokalít

SÓLYMOS: Štátni ochranári by mali znásobiť úsilie pri ochrane najvzácnejších lokalít
Šéf envirorezortu reagoval na zvyšujúci sa počet podnetov, ktoré sa týkajú výrubov lesov vrátane lokalít, kde žije ohrozený hlucháň
ó Sólymos, aby znásobili svoje úsilie, kým nezačne platiť novela zákona o ochrane prírody, ktorá zabezpečí adekvátnu ochranu vzácnych území vrátane národných parkov. Šéf envirorezortu tak reagoval na zvyšujúci sa počet podnetov, ktoré sa týkajú výrubov lesov v najvzácnejších lokalitách Slovenska. „Uvedomujem si, že mnohí z vás už dnes pracujú na sto percent. No po dlhých rokoch prichádza zmena v ochrane našich národných parkov a je pre nás dôležité, aby sme do konca roka využili všetky možnosti na ochranu toho najcennejšieho, čo Slovensko má,“ uviedol Sólymos v liste riaditeľom jednotlivých správ národných parkov, o ktorom informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia. Zároveň vyzval verejnosť, aby sa v prípade podozrenia z ťažby v prísne chránených oblastiach neváhala obrátiť na príslušnú správu národného parku.

Najbližšie mesiace sú podľa neho pre budúcnosť národných parkov kľúčové. Až novely zákona o ochrane prírody a novela zákona o lesoch totiž nastavia systémové riešenie, ako zaistiť riadnu ochranu najvzácnejším lokalitám Slovenska. Ak parlament legislatívu schváli, tak plánovaná aj náhodná ťažba či akýkoľvek zásah do biotopov v národných parkoch bude podliehať súhlasu Štátnej ochrany prírody pred samotným začatím ťažby. "Nie ako dnes, keď môžeme reagovať prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia až po začatí ťažby,“ vyhlásil Sólymos.

Za posledné týždne inšpektori životného prostredia zastavili ťažbu dreva vo viacerých lokalitách, napríklad v Tatranskom národnom parku či v Národnom parku Nízke Tatry. Drevo sa ťažilo aj v lokalitách, kde žije kriticky ohrozený hlucháň. Lesníci tvrdia, že dôvodom ťažby v chránených územiach je lykožrútová kalamita, ktorú je nutné odstrániť.

Novela zákona o ochrane prírody dá štátnym ochrancom prírody reálne kompetencie pri ochrane vzácnych chránených lokalít a priamo zakáže plošnú ťažbu v národných parkoch. Novela prešla prvým čítaním v parlamente a získala podporu 90 poslancov. Ďalšie čítanie je na programe v septembri. Do platnosti by novela mala vstúpiť 1. januára 2020.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Dve tváre slovenských píl. Dnes hromžia na lesníkov, no vlaňajšok mali nebývalý

  Pred mesiacom slovenské píly upozornili, že prestanú odoberať drevo od štátnych Lesov SR, lebo je drahšie ako v cudzine. Bili na poplach, že ich drahé štátne drevo oberá o medzinárodnú konkurencieschopnosť, nakoľko im za ostatný rok na svetových trhoch klesli ceny predávaného reziva až o tretinu. Teraz sú už zbrane odložené, lebo lesy znížili ceny.
 • V revíre Kvietikových ľudí sa pytliači a ešte im naň štát dáva zľavu

  Koncom vlaňajška písal TREND o tom, ako štátne Lesy SR obracajú naruby verejný prísľub ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej o potrebe zľudovenia slovenského poľovníctva.
 • Predajne Kika opäť menia majiteľa, vzniknú nové internetové obchody

  Nábytkársky reťazec Kika po roku opäť mení majiteľa. Rakúsky holding Signa ho predáva spoločnosti XXXLutz, pod ktorú patrí tiež konkurenčná sieť Möbelix. Súčasťou transakcie je celkovo dvadsaťdva obchodov Kika na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku, informuje rakúsky portál Heute.at.
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.