LESY SR zastavili ťažbu pod Kráľovou Hoľou ohrozujúcu hlucháňa

Iniciatíva My sme les spolu s ekológom Erikom Balážom podala pre ťažbu podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia
BRATISLAVA 20. júna (SITA) – Štátne Lesy SR zastavili ťažbu dreva v Národnom parku Nízke Tatry v lokalite Panská hoľa v území s výskytom kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho. Na sociálnej sieti o tom informovala iniciatíva My sme les, ktorá spolu s ekológom Erikom Balážom zo strany SPOLU podala pre ťažbu podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP). Na základe upozornenia Okresného úradu v Poprade a intervencii ministerstva životného prostredia (MŽP) bola podľa My sme les ťažba zastavená. SIŽP by sa mala podľa ochranárov prípadom ďalej zaoberať. "My budeme činnosť štátnych lesov aj naďalej monitorovať, pretože ochrane horských lesov stále chýba systémové opatrenie, na základe ktorého by sa jednoznačne a na celom Slovensku zastavilo ničenie biotopov hlucháňa. Neustála devastácia vzácnych lokalít na štátnych pozemkoch je dôkazom absolútnej ignorácie a arogancie moci zo strany súčasnej Vlády SR," zdôraznila iniciatíva My sme les.

Erik Baláž v stredu informoval, že drevo sa ťaží v chránenom území pod Kráľovou hoľou. „Priamo v Národnom parku Nízke Tatry ničia jeden z posledných starých lesov,“ konštatoval Baláž s tým, že sa tak dialo aj napriek usmerneniu ministerstva životného prostredia, ktoré malo takúto ťažbu zastaviť a napriek stanovisku správy Národného parku Nízke Tatry, ktoré upozorňuje na výskyt kriticky ohrozeného hlucháňa. Len nedávno zastavila SIŽP na podnet Karola Kaliského z iniciatívy My sme les ťažbu v území hlucháňa hôrneho vo Veľkej Fatre. MŽP tento rok začalo na okresných úradoch preverovať riešenia podnetov a sťažností, najmä v súvislosti s dodržiavaním Programu záchrany hlucháňa hôrneho a zákazu ťažby dreva v lesoch, ktoré tento druh obýva. Ochranári už dlhší čas poukazujú na nepriaznivý stav populácie a biotopov hlucháňa a tetrova. Hlavnou príčinou veľkého poklesu jeho populácie je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom tento trend pokračuje.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.