Spustili hromadnú pripomienku ku kontrole výrobcov elektriny z biomasy

Zaistiť ochranu našich lesov pri výrobe elektriny z drevnej biomasy je cieľom hromadnej pripomienky k návrhu vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorú spúšťa Lesoochranárske zoskupenie VLK.
BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Vyhláškou sa určuje, akým spôsobom výrobca elektriny preukazuje, že drevná biomasa na výrobu elektriny pochádza z energetických porastov alebo je odpadom z drevospracujúceho priemyslu. Ako informoval agentúru SITA Juraj Lukáč zo zoskupenia VLK, koncom minulého roka sa podarilo zastaviť "biomasaker", veľkí spotrebitelia štiepky sa však podľa VLKa snažia tento zákon obísť. "Chýba akákoľvek reálna kontrola pôvodu dreva určeného na energetickú štiepku, preto je mimoriadne potrebné zaviesť kontrolovateľné pravidlá, ktoré umožnia zistiť, či drevo deklarované ako drevo pochádzajúce z energetických porastov pochádza naozaj z nich a nie z bežných lesov," píše VLK. Hromadnú pripomienku možno podpísať do tohto štvrtka.

Hromadnou pripomienkou chcú zabezpečiť, aby ustanovenia navrhovanej vyhlášky boli v praxi kontrolovateľné. "Znenie navrhované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví je všeobecné a neumožňuje externú kontrolu pôvodu dreva, pričom od výrobcov elektriny požaduje len čestné vyhlásenie o pôvode dreva. Je to v rozpore s doterajšími skúsenosťami pri kontrolách kvality spaľovaného dreva, kde sa preukázalo, že len 16 percent spĺňa zákonné normy," píše sa na stránke http://www.ekoforum.sk/peticia/povod-dreva. Na tejto stránke je možné podpísať petíciu, zber podpisov uzatvárajú vo štvrtok 13. júna. VLK navrhuje doplniť text tak, aby subjekt s právom kontrolovať dodržiavanie tejto vyhlášky mohol reálne skontrolovať, či drevná biomasa deklarovaná ako pochádzajúca z energetických porastov naozaj pochádza z energetických porastov, a konkrétne z ktorých. Pri odpade z drevospracujúceho priemyslu, aby bolo reálne možné skontrolovať, z ktorej je prevádzky a z akého technologického procesu.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.