ENVIRO: Problémom sú uhoľné bane alebo výrub lesov, skonštatoval prezident po stretnutí s aktivistami

Absenciou na vyučovaní chceme upozorniť na globálny problém klimatických zmien, tvrdia aktivisti Fridays For Future
BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Je povinnosťou našej generácie odovzdať planétu minimálne v takom stave, ako sme je dostali, v týchto dňoch sa to však nedarí. Uviedol to dnes prezident Andrej Kiska po stretnutí s aktivistami proti klimatickým zmenám, ktorí na Slovensku organizujú zhromaždenia Fridays For Future (Piatky za budúcnosť). "Globálne otepľovanie, problémy s plastami, problémy so znečisťovaním našej prírody sú obrovské," zdôraznil Kiska a dodal, že sa plne stotožnil s problémami, na ktoré poukazujú aktivisti. "Prvým sú pravdaže Hornonitrianske uhoľné bane," uviedla hlava štátu s tým, že keby dotácie, ktoré štát vynakladá na ich prevádzku, dal tam zamestnaným baníkom, "do konca života by nemuseli nič robiť, ešte by aj peniaze ostali". Druhým problémom je podľa prezidenta výrub lesov. "Hovorili sme o tom ako v národných parkoch dochádza k výrubu lesov, koľko stromov nám ubúda a že je to niekedy také divoké eldorádo rôznych záujmov," povedal prezident. Kiska doplnil, že aktivistom želá veľa úspechov. "Pretože táto planéta bude ich planétou," dodal prezident.

Podľa Jakuba Andackého z iniciatívy Fridays For Future je klimatická zmena problémom celého sveta, Slovensko nevynímajúc. Okrem výrubu lesov alebo dotácií pre bane je problémom SR podľa neho aj vysoký počet skládok alebo znečisťovanie vôd. Jeho kolega Marcel Budaj v tejto súvislosti uviedol, že iniciatíva bude pokračovať v organizovaní študentských protestov podobne, ako to bolo v marci. "Našou absenciou na vyučovaní chceme upozorniť naozaj na alarmujúcu situáciu a na tento globálny problém," povedal s tým, že najbližší protest bude v piatok 26. apríla, pričom nasledovať bude ďalší 24. mája, teda deň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Prvý z protestov sa uskutoční v Bratislave, druhý bude vo viacerých mestách. "Žiadame vládnych predstaviteľov, aby začali myslieť na našu budúcnosť," dodali aktivisti.

Tisíce študentov na celom svete pravidelne demonštrujú za efektívnejší boj proti klimatickým zmenám v rámci študentského hnutia Fridays For Future. Inšpiráciou pre hnutie je švédska študentka Greta Thunberg.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Čierny rok najväčších nábytkárov. Po Ekoltechu padol do strát aj Decodom

  Decodom Topoľčany i Ekoltech Fiľakovo sú ďaleko najväčšími nábytkárňami v slovenských rukách. A popri tom, že každá z nich zamestnáva po vyše tisícke ľudí, boli dlho vo veľmi slušných ziskoch. Navyše svoju podnikateľskú šikovnosť dokázali aj mimo svojej brandže.
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.