MVO: Ochrana prírody by mala byť kľúčovou témou eurovolieb

Organizácie zaujíma aj názor kandidátov na poľnohospodársku politiku EÚ
BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Ochrana prírody a jej rozmanitosti by mala byť kľúčovou témou blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu. Myslia si to mimovládne organizácie SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko (World Wildlife Fund - Svetový fond na ochranu prírody), preto pripravili sériu otázok pre kandidátov na poslancov. Otázky sa týkajú ochrany biodiverzity, hospodárenia v lesoch, poľnohospodárskej politiky a boja s klimatickou zmenou. Agentúru SITA informovala Andrea Settey Hajduchova z WWF Slovensko.

Posledná Správa o stave planéty 2018, ktorú pravidelne vydáva WWF, konštatuje, že za posledných 50 rokov sa populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov znížili v globálnom meradle až o 60 percent. Aj preto prvá zo siedmich otázok, ktorú organizácie SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko kladú kandidátom na europoslancov, smeruje práve k ochrane biodiverzity. „Patrí ochrana biodiverzity medzi vaše priority? Aké kroky budete presadzovať, aby nedochádzalo k jej ďalšiemu úbytku?" znie prvá otázka. Organizácie zaujíma aj názor kandidátov na poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá v aktuálnej podobe poškodzuje prírodu, prispieva k zmene klímy a zlyháva v podpore mladých farmárov a farmárov, ktorí chcú hospodáriť trvalo udržateľným spôsobom. Pýtajú sa na aktuálnu tému infringementu, v ktorom Európska komisia upozornila Slovensko, že pri ťažbe dreva nedodržiava Smernicu o biotopoch. Organizácie tiež zaujíma, aké opatrenia v boji so zmenou klímy kandidáti podporujú a aký je ich názor na dotácie z verejných zdrojov pre biomasu či malé vodné elektrárne.

SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko zaslali otázky všetkým demokratickým stranám, ktoré boli v prieskume agentúry Focus z marca 2019 v prvej desiatke podľa preferencií. Odpovede na otázky budú verejne dostupné na stránkach SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Čierny rok najväčších nábytkárov. Po Ekoltechu padol do strát aj Decodom

  Decodom Topoľčany i Ekoltech Fiľakovo sú ďaleko najväčšími nábytkárňami v slovenských rukách. A popri tom, že každá z nich zamestnáva po vyše tisícke ľudí, boli dlho vo veľmi slušných ziskoch. Navyše svoju podnikateľskú šikovnosť dokázali aj mimo svojej brandže.
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.