Riaditelia národných parkov podporujú novelu zákona o ochrane prírody

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska
BRATISLAVA 5. októbra (SITA) – Riaditelia deviatich národných parkov (NP) Slovenska vyjadrili podporu novele zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP), ktorá posilňuje ochranu chránených území. V spoločnom vyhlásení konštatujú, že súčasný stav národných parkov odráža stav súčasnej legislatívy.

„Výsledkom je, že s výnimkou bezzásahových zón majú jednotlivé správy národných parkov neraz zviazané ruky. Ako riaditelia sme často v pozíciách komparzistov, ktorí môžu len sledovať, čo sa v národných parkoch deje,“ uvádza sa vo vyhlásení. Riaditelia zároveň vyjadrili znepokojenie, že diskusia o ochrane národných parkov sa často mení na otázku, koľko dreva je potrebné vyťažiť. Preto privítali snahu MŽP nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy a činnosti. „Bez novej legislatívy, ktorá umožní správam národných parkov skutočne spravovať národné parky, naďalej ostaneme len v pozícii komparzistov,“ uzavreli

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska. Medzi jej hlavné prvky patrí posilnenie bezzásahovosti v NP. Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v NP do roku 2025. MŽP totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany. Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu NP. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) prostredníctvom jednotlivých správ NP. Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach NP hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území. Novela tiež zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Novela v týchto dňoch vstupuje do pripomienkového konania.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.