Riaditelia národných parkov podporujú novelu zákona o ochrane prírody

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska
BRATISLAVA 5. októbra (SITA) – Riaditelia deviatich národných parkov (NP) Slovenska vyjadrili podporu novele zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP), ktorá posilňuje ochranu chránených území. V spoločnom vyhlásení konštatujú, že súčasný stav národných parkov odráža stav súčasnej legislatívy.

„Výsledkom je, že s výnimkou bezzásahových zón majú jednotlivé správy národných parkov neraz zviazané ruky. Ako riaditelia sme často v pozíciách komparzistov, ktorí môžu len sledovať, čo sa v národných parkoch deje,“ uvádza sa vo vyhlásení. Riaditelia zároveň vyjadrili znepokojenie, že diskusia o ochrane národných parkov sa často mení na otázku, koľko dreva je potrebné vyťažiť. Preto privítali snahu MŽP nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy a činnosti. „Bez novej legislatívy, ktorá umožní správam národných parkov skutočne spravovať národné parky, naďalej ostaneme len v pozícii komparzistov,“ uzavreli

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska. Medzi jej hlavné prvky patrí posilnenie bezzásahovosti v NP. Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v NP do roku 2025. MŽP totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany. Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu NP. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) prostredníctvom jednotlivých správ NP. Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach NP hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území. Novela tiež zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Novela v týchto dňoch vstupuje do pripomienkového konania.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Predajne Kika opäť menia majiteľa, vzniknú nové internetové obchody

  Nábytkársky reťazec Kika po roku opäť mení majiteľa. Rakúsky holding Signa ho predáva spoločnosti XXXLutz, pod ktorú patrí tiež konkurenčná sieť Möbelix. Súčasťou transakcie je celkovo dvadsaťdva obchodov Kika na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku, informuje rakúsky portál Heute.at.
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
 • Ako unikajú peniaze zo štátnych lesov

  Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.
 • Dosť bolo propagandy a pokrivených manažérov

  Lacnejšie drevo pre najväčších odberateľov, protekčne zúžené súťaže na rôzne služby pre vopred jasných víťazov, tolerovanie neplatičov či laxné stráženie obchodných záujmov. Médiá na takéto praktiky štátnych lesných podnikov upozorňujú už roky naprieč takmer všetkými vládnymi garnitúrami.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.