Riaditelia národných parkov podporujú novelu zákona o ochrane prírody

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska
BRATISLAVA 5. októbra (SITA) – Riaditelia deviatich národných parkov (NP) Slovenska vyjadrili podporu novele zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP), ktorá posilňuje ochranu chránených území. V spoločnom vyhlásení konštatujú, že súčasný stav národných parkov odráža stav súčasnej legislatívy.

„Výsledkom je, že s výnimkou bezzásahových zón majú jednotlivé správy národných parkov neraz zviazané ruky. Ako riaditelia sme často v pozíciách komparzistov, ktorí môžu len sledovať, čo sa v národných parkoch deje,“ uvádza sa vo vyhlásení. Riaditelia zároveň vyjadrili znepokojenie, že diskusia o ochrane národných parkov sa často mení na otázku, koľko dreva je potrebné vyťažiť. Preto privítali snahu MŽP nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy a činnosti. „Bez novej legislatívy, ktorá umožní správam národných parkov skutočne spravovať národné parky, naďalej ostaneme len v pozícii komparzistov,“ uzavreli

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska. Medzi jej hlavné prvky patrí posilnenie bezzásahovosti v NP. Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v NP do roku 2025. MŽP totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany. Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu NP. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) prostredníctvom jednotlivých správ NP. Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach NP hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území. Novela tiež zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Novela v týchto dňoch vstupuje do pripomienkového konania.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
 • Kvietik & Slavia Biznis spoza opony SNS

  O investičnej skupine Slavia Capital v rukách Petra Gabalca a Martina Kvietika sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s vládnou SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane. Slavisti takéto tvrdenia rezolútne odmietajú a zdôrazňujú, že nič z toho nie je pravda. TREND si preto posvietil na jej vzťahy so štátom podrobnejšie
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.