Na bratislavskej Devínskej Kobyle začali ťažiť drevo napriek odporu verejnosti

Na bratislavskej Devínskej Kobyle sa tento týždeň začala ťažba dreva napriek tomu, že petíciu proti ťažbe podpísalo za pár dní vyše 1 750 občanov.
BRATISLAVA 3. októbra (SITA) – Na sociálnej sieti o tom informuje iniciatíva Naše Karpaty. Štátne lesy začali na Devínskej Kobyle takzvanú výchovnú ťažbu, to znamená prerieďovanie mladších stromov. „Máme však dôvodnú obavu, že následne sa bude vykonávať obnovná ťažba, teda klasická ťažba zdravých, veľkých stromov so všetkými negatívami, ktoré sú s tým spojené,“ uviedli Naše Karpaty s tým, že rokovania s ministerstvom pôdohospodárstva nepriniesli želaný výsledok a zasekli sa na mŕtvom bode. „Zisky z ťažby sú im prednejšie ako rekreácia a ochrana prírody,“ konštatovala iniciatíva. Pripomenula, že plánovaný objem ťažby dreva v okolí Bratislavy na tento rok je najvyšší za posledných sedem rokov. Týka sa to aj Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. S ťažbou pritom podľa Našich Karpát nesúhlasí odborná ani laická verejnosť, hlavné mesto Bratislava, Bratislavský kraj a starostovia Karlovej Vsi, Devína a Dúbravky.

V petícii s názvom Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle, ktorú odštartovali Naše Karpaty, žiadajú občania agrorezort o zastavenie masívneho výrubu lesov v masíve Devínskej Kobyly plánovaného na rok 2018 štátnym podnikom Lesy SR, aby sa zachoval prírodný a rekreačný charakter tohto prostredia. „Toto cenné územie spravujú Lesy SR ako hospodársky les zameraný na generovanie ziskov z produkcie dreva,“ píše sa v petícii. Obyvatelia a návštevníci Bratislavy však územie Devínskej Kobyly vnímajú ako jedinečné prírodné prostredie s rekreačnou funkciou. Aktivisti združení v iniciatíve Naše Karpaty oslovili ministerstvá pôdohospodárstva a životného prostredia ako aj Lesy SR a dosiahli pozastavenie ťažby do konca júla. Rokovania mali pokračovať v rámci pracovnej skupiny tvorenej zástupcami agrorezortu, Lesov SR ako aj odbornej a občianskej verejnosti, dohodu o obmedzení ťažby však nedosiahli.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.