MŽP: Pripravili novelu, ktorá posilní ochranu lesov i bezzásahovosť v národných parkoch

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má posilniť najmä ochranu lesov v chránených oblastiach a národných parkoch (NP), je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Novinárov dnes o tom informoval minister životného prostredia László Sólymos. Nevedel však povedať, kedy by o nej mohla rokovať vláda a následne parlament. Na príprave novely envirorezort spolupracoval so všetkými dotknutým stranami, ktorými sú najmä ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstvo obrany či samosprávy a vlastníci lesov. Pripomienkové konanie však môže byť zdĺhavé. Sólymos pripomenul, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny je kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska.

Novela má podľa ministra vytvoriť také podmienky, aby sa slovenské národné parky mohli skutočne nazývať národnými parkami. Medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie bezzásahovosti v NP. Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v NP do roku 2025 a 75 percent do roku 2030. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany. "V národných parkoch musí byť ochrana nadradená nad všetky ostatné činnosti a záujmy, musíme zaistiť adekvátnu ochranu," zdôraznil Sólymos. Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu NP. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR (ŠOP), ktorej sa zároveň zvýšia právomoci. Minister podotkol, že novela nie je zameraná "proti poctivým lesníkom, ale proti ťažiarom, ktorí vidia len drevo a nie les".

Ako povedala generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny MŽP Katarína Butkovská, medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie záväznosti vyjadrení štátnych orgánov ochrany prírody. Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach NP hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území. "V bezzásahovom režime necháme procesy na prírodu, nebudú sa vykonávať žiadne hospodárske aktivity. Inde možno hospodáriť, no prírode blízkym spôsobom, nie je možné ničiť biotopy," uviedla. Zdôraznila pritom, že novela zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Podľa Butkovskej treba mať na pamäti, že v NP nie sú hospodárske lesy, teda primárne nie sú určené na ťažbu. Neštátnym vlastníkom lesov poskytne MŽP kompenzácie za to, že svoje pozemky nemôže hospodársky využívať.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.