MŽP: Pripravili novelu, ktorá posilní ochranu lesov i bezzásahovosť v národných parkoch

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má posilniť najmä ochranu lesov v chránených oblastiach a národných parkoch (NP), je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Novinárov dnes o tom informoval minister životného prostredia László Sólymos. Nevedel však povedať, kedy by o nej mohla rokovať vláda a následne parlament. Na príprave novely envirorezort spolupracoval so všetkými dotknutým stranami, ktorými sú najmä ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstvo obrany či samosprávy a vlastníci lesov. Pripomienkové konanie však môže byť zdĺhavé. Sólymos pripomenul, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny je kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska.

Novela má podľa ministra vytvoriť také podmienky, aby sa slovenské národné parky mohli skutočne nazývať národnými parkami. Medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie bezzásahovosti v NP. Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v NP do roku 2025 a 75 percent do roku 2030. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany. "V národných parkoch musí byť ochrana nadradená nad všetky ostatné činnosti a záujmy, musíme zaistiť adekvátnu ochranu," zdôraznil Sólymos. Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu NP. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR (ŠOP), ktorej sa zároveň zvýšia právomoci. Minister podotkol, že novela nie je zameraná "proti poctivým lesníkom, ale proti ťažiarom, ktorí vidia len drevo a nie les".

Ako povedala generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny MŽP Katarína Butkovská, medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie záväznosti vyjadrení štátnych orgánov ochrany prírody. Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach NP hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území. "V bezzásahovom režime necháme procesy na prírodu, nebudú sa vykonávať žiadne hospodárske aktivity. Inde možno hospodáriť, no prírode blízkym spôsobom, nie je možné ničiť biotopy," uviedla. Zdôraznila pritom, že novela zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Podľa Butkovskej treba mať na pamäti, že v NP nie sú hospodárske lesy, teda primárne nie sú určené na ťažbu. Neštátnym vlastníkom lesov poskytne MŽP kompenzácie za to, že svoje pozemky nemôže hospodársky využívať.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Predajne Kika opäť menia majiteľa, vzniknú nové internetové obchody

  Nábytkársky reťazec Kika po roku opäť mení majiteľa. Rakúsky holding Signa ho predáva spoločnosti XXXLutz, pod ktorú patrí tiež konkurenčná sieť Möbelix. Súčasťou transakcie je celkovo dvadsaťdva obchodov Kika na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku, informuje rakúsky portál Heute.at.
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
 • Ako unikajú peniaze zo štátnych lesov

  Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.
 • Dosť bolo propagandy a pokrivených manažérov

  Lacnejšie drevo pre najväčších odberateľov, protekčne zúžené súťaže na rôzne služby pre vopred jasných víťazov, tolerovanie neplatičov či laxné stráženie obchodných záujmov. Médiá na takéto praktiky štátnych lesných podnikov upozorňujú už roky naprieč takmer všetkými vládnymi garnitúrami.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.