MŽP: Pripravili novelu, ktorá posilní ochranu lesov i bezzásahovosť v národných parkoch

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má posilniť najmä ochranu lesov v chránených oblastiach a národných parkoch (NP), je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Novinárov dnes o tom informoval minister životného prostredia László Sólymos. Nevedel však povedať, kedy by o nej mohla rokovať vláda a následne parlament. Na príprave novely envirorezort spolupracoval so všetkými dotknutým stranami, ktorými sú najmä ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstvo obrany či samosprávy a vlastníci lesov. Pripomienkové konanie však môže byť zdĺhavé. Sólymos pripomenul, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny je kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska.

Novela má podľa ministra vytvoriť také podmienky, aby sa slovenské národné parky mohli skutočne nazývať národnými parkami. Medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie bezzásahovosti v NP. Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v NP do roku 2025 a 75 percent do roku 2030. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany. "V národných parkoch musí byť ochrana nadradená nad všetky ostatné činnosti a záujmy, musíme zaistiť adekvátnu ochranu," zdôraznil Sólymos. Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu NP. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR (ŠOP), ktorej sa zároveň zvýšia právomoci. Minister podotkol, že novela nie je zameraná "proti poctivým lesníkom, ale proti ťažiarom, ktorí vidia len drevo a nie les".

Ako povedala generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny MŽP Katarína Butkovská, medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie záväznosti vyjadrení štátnych orgánov ochrany prírody. Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach NP hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území. "V bezzásahovom režime necháme procesy na prírodu, nebudú sa vykonávať žiadne hospodárske aktivity. Inde možno hospodáriť, no prírode blízkym spôsobom, nie je možné ničiť biotopy," uviedla. Zdôraznila pritom, že novela zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Podľa Butkovskej treba mať na pamäti, že v NP nie sú hospodárske lesy, teda primárne nie sú určené na ťažbu. Neštátnym vlastníkom lesov poskytne MŽP kompenzácie za to, že svoje pozemky nemôže hospodársky využívať.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
 • Kvietik & Slavia Biznis spoza opony SNS

  O investičnej skupine Slavia Capital v rukách Petra Gabalca a Martina Kvietika sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s vládnou SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane. Slavisti takéto tvrdenia rezolútne odmietajú a zdôrazňujú, že nič z toho nie je pravda. TREND si preto posvietil na jej vzťahy so štátom podrobnejšie
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.