Vzbura malých drevorubačov sa vydarila. Zo štátnych lesov sa vyhnať nedali

Za predchádzajúcej jednofarebnej vlády strany Smer-SD a ministra Ľubomíra Jahnátka prišlo na rezorte pôdohospodárstva k zásadným zmenám v oblasti odvozu dreva zo štátnych Lesov SR. Menší regionálni dopravcovia o svoje kontrakty po roku 2014 prišli a štátny podnik spravujúci skoro polovicu lesov odvoz dreva zveril len pár veľkým firmám.
Vôbec najväčší kontrakt získala od Lesov SR prepravná firma Robi nitrianskeho podnikateľa Róberta Ďuricu, ktorý má viaceré spoločné aktivity s vplyvnou rodinou Bödörovcov s úzkymi kontaktmi na SMER i Ľ. Jahnátka.

Od záveru vlaňajška sa niečo podobné, teda vytlačenie malých firiem v prospech zopár väčších podnikov, chystalo aj v ťažbe štátneho dreva. No napokon k nemu nepríde. Vzbura malých drevorubačov, ich dlhšie búšenie na dvere terajšieho vedenia Lesov SR i viaceré kolá rokovaní priniesli svoje ovocie. Podnik svoje pohľady na manažovanie ťažby dreva totiž spätne mení.

Pôvodne Lesy SR k záveru vlaňajška vyhlasovali, že po novom chcú mať na každý svoj lesný závod, ktorých je po krajine celkovo 23, iba jediného dodávateľa ťažobných prác. A nie ako dnes, keď majú na tieto práce až vyše 550 dodávateľov. Napokon však priestor aj pre menšie regionálne ťažobné firmy zostane zachovaný.

Viac na stránkach eTrendu : www.etrend.sk/firmy/vzbura-mensich-lokalnych-drevorubacov-sa-vydarila-zo-statnych-lesov-sa-vyhnal-nedali.html


Príspevky autora E-trend
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
 • Kvietik & Slavia Biznis spoza opony SNS

  O investičnej skupine Slavia Capital v rukách Petra Gabalca a Martina Kvietika sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s vládnou SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane. Slavisti takéto tvrdenia rezolútne odmietajú a zdôrazňujú, že nič z toho nie je pravda. TREND si preto posvietil na jej vzťahy so štátom podrobnejšie
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.