Vzbura malých drevorubačov sa vydarila. Zo štátnych lesov sa vyhnať nedali

Za predchádzajúcej jednofarebnej vlády strany Smer-SD a ministra Ľubomíra Jahnátka prišlo na rezorte pôdohospodárstva k zásadným zmenám v oblasti odvozu dreva zo štátnych Lesov SR. Menší regionálni dopravcovia o svoje kontrakty po roku 2014 prišli a štátny podnik spravujúci skoro polovicu lesov odvoz dreva zveril len pár veľkým firmám.
Vôbec najväčší kontrakt získala od Lesov SR prepravná firma Robi nitrianskeho podnikateľa Róberta Ďuricu, ktorý má viaceré spoločné aktivity s vplyvnou rodinou Bödörovcov s úzkymi kontaktmi na SMER i Ľ. Jahnátka.

Od záveru vlaňajška sa niečo podobné, teda vytlačenie malých firiem v prospech zopár väčších podnikov, chystalo aj v ťažbe štátneho dreva. No napokon k nemu nepríde. Vzbura malých drevorubačov, ich dlhšie búšenie na dvere terajšieho vedenia Lesov SR i viaceré kolá rokovaní priniesli svoje ovocie. Podnik svoje pohľady na manažovanie ťažby dreva totiž spätne mení.

Pôvodne Lesy SR k záveru vlaňajška vyhlasovali, že po novom chcú mať na každý svoj lesný závod, ktorých je po krajine celkovo 23, iba jediného dodávateľa ťažobných prác. A nie ako dnes, keď majú na tieto práce až vyše 550 dodávateľov. Napokon však priestor aj pre menšie regionálne ťažobné firmy zostane zachovaný.

Viac na stránkach eTrendu : www.etrend.sk/firmy/vzbura-mensich-lokalnych-drevorubacov-sa-vydarila-zo-statnych-lesov-sa-vyhnal-nedali.html


Príspevky autora E-trend
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.