Vzájomne prepojené firmy by podľa OĽaNO mali byť vylúčené z obstarávania

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) navrhuje, aby vzájomne prepojené spoločnosti boli automaticky vylúčené z verejného obstarávania.
BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Na júnovej schôdzi Národnej rady SR predloží novelu zákona o verejnom obstarávaní s príslušnou úpravou. Ako v pondelok informovala predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, zároveň vyzývajú Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby zriadil čiernu listinu, na ktorú Protimonopolný úrad SR (PMÚ), alebo ÚVO budú môcť zaradiť spoločnosť, ak sa v posledných troch rokoch dopustila takéhoto konania.

"Toto je nad rámec zákona. V zákone navrhujeme najmä to, aby boli majetkovo a personálne prepojené spoločnosti vylúčené z verejného obstarávania," uviedla Remišová. Ide podľa nej o jeden z kľúčových problémov pri zmanipulovaných tendroch. "Je to veľká diera v zákone, rieši to z pohľadu obstarávateľa, ale nerieši to medzi účastníkmi tendra. Keď sa novelizoval zákon o verejnom obstarávaní, Protimonopolný úrad SR na to upozorňoval," povedala Remišová. PMÚ žiadal, aby zákon o verejnom obstarávaní umožňoval diskvalifikáciu majetkovo či personálne prepojených subjektov v rámci jedného verejného obstarávania, aby bolo zabezpečené dodržiavanie zásad rovnosti, zaobchádzania a transparentnosti. Absencia tohto opatrenia v zákone podľa poslankyne umožňuje veľké podvody v tendroch s účasťou vzájomne prepojených firiem.

OĽaNO novelou verejného obstarávania reaguje na výsledky kontroly niektorých tendrov na obnovu lesov na základe eurofondovej výzvy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). ÚVO na podnet Remišovej preveril trinásť verejných obstarávaní za vyše 7 mil. eur a zistil v nich 105 porušení zákona o verejnom obstarávaní. Opozičné hnutie na tento prípad upozornilo ešte začiatkom minulého roka. Z uvedených porušení zákona až 41 podľa ÚVO mohlo mať, alebo malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

"Buď išlo o diskriminačné podmienky, neposudzovanie splnenia podmienok, pochybné dodatky a podobne. Dokonca v dvoch prípadoch, na ktoré sme upozornili, ÚVO uvádza, že boli porušené základné podmienky, a to tak, že v hodnotiacej komisii sedela blízka osoba štatutára a jediného spoločníka víťaznej firmy," upozornila Remišová. Vzhľadom na to sa OĽaNO obráti na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), keďže išlo o obstarávania s využitím peňazí Európskej únie, nevylučuje však ani podanie trestného oznámenia. PPA patrí do pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na čele s nominantkou SNS Gabrielou Matečnou.

Remišová pripomenula, že PPA vo výzve kozmetickými úpravami formulára päť dní pred uzávierkou vylúčila viaceré malé pozemkové spoločenstvá a drobných vlastníkov lesa. "Vtedy sme hovorili o kysuckej firme Riava Corporation, ktorá bola známa aj zo škandálu okolo tendra na odvoz dreva z lesov v roku 2014," uviedla poslankyňa. Táto firma podľa nej pravidelne súťažila spolu s majetkovými a personálne blízkymi prepojeniami, a to napriek tomu, že PPA mala v podmienkach uvedené, že spoločnosti, ktoré predkladajú cenové ponuky, nemôžu byť personálne, alebo majetkovo prepojené.

Poslanec Eduard Heger, tieňový minister financií a hospodárstva za OĽaNO, povedal, že spomínaná novela napomôže aj princípu hodnoty za peniaze. Obstarávanie má byť totiž zmysluplné a efektívne. "Práve týmto opatrením prinášame do celého procesu spôsob, ako môžeme nadobudnúť hodnotu za primerané peniaze, aby sa hodnota obstarávala za najlepšiu možnú cenu na trhu," uviedol Heger.


Príspevky autora SITA
 • Na Slovensku sa vraj šíria fámy o biomase

  V spoločnosti sa šíria fámy o biomase, že hlavným dôvodom ťažby dreva je jeho spracovanie na štiepky na energetické využite.
 • Lesy SR od budúceho roka upravujú podmienky ťažby dreva

  Stabilitu prác pre dodávateľov ťažby dreva, investovanie do nových technológií, vyššiu efektívnosť a včasnosť dodávok, ale tiež záruku zaplatenia konečným dodávateľom by mali na roky 2019 až 2022 garantovať nové podmienky zabezpečenia ťažobnej činnosti v štátnom podniku Lesy SR.
 • LESY SR budú biomasu predávať po novom

  Novú obchodnú politiku predaja biomasy zavádzajú LESY Slovenskej republiky, štátny podnik. S odberateľmi budú postupne uzatvárať nové zmluvy, ktoré majú byť pre obdive strany výhodnejšie.
 • Vyhlásenia lesníkov o príčine povodní vo Vysokých Tatrách považuje za nešťastné

  Rezort životného prostredia považuje vyhlásenia lesníkov o príčine povodní vo Vysokých Tatrách za nešťastné. Vyplýva to zo stanoviska rezortu životného prostredia, ktoré agentúre SITA poskytol Slavomír Held z odboru komunikácie ministerstva.
 • Za povodne v Tatrách môžu podľa lesníkov bezzásahové zóny, ktoré zle zadržiavajú vodu

  Ničivú povodeň vo Vysokých Tatrách spôsobil odumretý les, po daždi nedokázal zadržať vodu, ktorá stiekla do nižších polôh a napáchala škody. Tvrdí to Slovenská lesnícka komora, podľa ktorej zrážky spadli v oblasti bezzásahového režimu, kde nemohli lesníci spracovať lykožrútovú kalamitu a zachrániť väčšie komplexy lesa, ktoré by plnili aj vodozádržnú funkciu.
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.