Vzájomne prepojené firmy by podľa OĽaNO mali byť vylúčené z obstarávania

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) navrhuje, aby vzájomne prepojené spoločnosti boli automaticky vylúčené z verejného obstarávania.
BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Na júnovej schôdzi Národnej rady SR predloží novelu zákona o verejnom obstarávaní s príslušnou úpravou. Ako v pondelok informovala predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, zároveň vyzývajú Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby zriadil čiernu listinu, na ktorú Protimonopolný úrad SR (PMÚ), alebo ÚVO budú môcť zaradiť spoločnosť, ak sa v posledných troch rokoch dopustila takéhoto konania.

"Toto je nad rámec zákona. V zákone navrhujeme najmä to, aby boli majetkovo a personálne prepojené spoločnosti vylúčené z verejného obstarávania," uviedla Remišová. Ide podľa nej o jeden z kľúčových problémov pri zmanipulovaných tendroch. "Je to veľká diera v zákone, rieši to z pohľadu obstarávateľa, ale nerieši to medzi účastníkmi tendra. Keď sa novelizoval zákon o verejnom obstarávaní, Protimonopolný úrad SR na to upozorňoval," povedala Remišová. PMÚ žiadal, aby zákon o verejnom obstarávaní umožňoval diskvalifikáciu majetkovo či personálne prepojených subjektov v rámci jedného verejného obstarávania, aby bolo zabezpečené dodržiavanie zásad rovnosti, zaobchádzania a transparentnosti. Absencia tohto opatrenia v zákone podľa poslankyne umožňuje veľké podvody v tendroch s účasťou vzájomne prepojených firiem.

OĽaNO novelou verejného obstarávania reaguje na výsledky kontroly niektorých tendrov na obnovu lesov na základe eurofondovej výzvy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). ÚVO na podnet Remišovej preveril trinásť verejných obstarávaní za vyše 7 mil. eur a zistil v nich 105 porušení zákona o verejnom obstarávaní. Opozičné hnutie na tento prípad upozornilo ešte začiatkom minulého roka. Z uvedených porušení zákona až 41 podľa ÚVO mohlo mať, alebo malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

"Buď išlo o diskriminačné podmienky, neposudzovanie splnenia podmienok, pochybné dodatky a podobne. Dokonca v dvoch prípadoch, na ktoré sme upozornili, ÚVO uvádza, že boli porušené základné podmienky, a to tak, že v hodnotiacej komisii sedela blízka osoba štatutára a jediného spoločníka víťaznej firmy," upozornila Remišová. Vzhľadom na to sa OĽaNO obráti na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), keďže išlo o obstarávania s využitím peňazí Európskej únie, nevylučuje však ani podanie trestného oznámenia. PPA patrí do pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na čele s nominantkou SNS Gabrielou Matečnou.

Remišová pripomenula, že PPA vo výzve kozmetickými úpravami formulára päť dní pred uzávierkou vylúčila viaceré malé pozemkové spoločenstvá a drobných vlastníkov lesa. "Vtedy sme hovorili o kysuckej firme Riava Corporation, ktorá bola známa aj zo škandálu okolo tendra na odvoz dreva z lesov v roku 2014," uviedla poslankyňa. Táto firma podľa nej pravidelne súťažila spolu s majetkovými a personálne blízkymi prepojeniami, a to napriek tomu, že PPA mala v podmienkach uvedené, že spoločnosti, ktoré predkladajú cenové ponuky, nemôžu byť personálne, alebo majetkovo prepojené.

Poslanec Eduard Heger, tieňový minister financií a hospodárstva za OĽaNO, povedal, že spomínaná novela napomôže aj princípu hodnoty za peniaze. Obstarávanie má byť totiž zmysluplné a efektívne. "Práve týmto opatrením prinášame do celého procesu spôsob, ako môžeme nadobudnúť hodnotu za primerané peniaze, aby sa hodnota obstarávala za najlepšiu možnú cenu na trhu," uviedol Heger.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Žigu drží polícia v hrsti. Do daňovej kauzy jeho firmy prizýva znalca

  Viac ako dva roky trvá trestné stíhanie v kauze, v ktorej figuruje firma Taper ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD). Polícia za ten čas nikoho neobvinila. Momentálne do konania prizýva znalca.
 • Ako zachrániť naše lesy

  Ochranári upozorňujú na miznutie slovenských lesov. Bežná verejnosť to nevníma inak – keď sa niekde vyrúbe celý kus hory, tak turista tam les nevidí. Nič na tom nemenia ani prísľuby lesníkov, že ho znova vypestujú. Odlišné pohľady ochranárov a lesníkov sa nikdy nezjednotia. Aby sa veci pohli dobrým smerom, treba zlepšiť komunikáciu medzi oboma tábormi, ťažiť spôsobmi, ktoré sú pre prírodu šetrnejšie. A začať riešiť doterajšie tabu, že všetky lesy tu majú v správe iba hospodárske lesné subjekty, a nie štátna ochrana prírody.
 • Slovensko ako európska pralesná mocnosť

  Napriek sporom sa krajina môže pochváliť aj najpestrejšou lesnou biodiverzitou spomedzi všetkých krajín EÚ
 • Nevýhodná zmluva Lesov SR s kontroverznou firmou, ktorú nezlomil ani Valko, sa mení

  Jedným z posledných prípadov zavraždeného právnika Ernesta Valka bol pokus o prelomenie nevýhodnej zmluvy na dodávku štátneho dreva pre kontroverznú firmu Wood Working. Tú pred ôsmimi rokmi narýchlo podpísalo vtedajšie končiace vedenie štátneho podniku Lesy SR spriaznené so stranou HZDS Vladimíra Mečiara.
 • Lesníci ustúpili ochranárom. Najvyššiu ochranu dostane 2230 hektárov pralesa

  Ochranárske organizácie sa s Lesmi SR, š. p., Banská Bystrica, po dlhých, rok trvajúcich rokovaniach dohodli na zabezpečení ochrany v doposiaľ nechránených slovenských pralesoch. Vylúčenie ľudských zásahov v pralesoch na rozlohe 2230 hektároch je podľa hovorcu Lesov SR Radka Srnku príspevkom k naplneniu záväzkov vyplývajúcich Slovensku z Karpatského dohovoru.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.