ENVIRO: Výruby vo Vrátnej doline súvisia s veternou kalamitou, tvrdia štátni ochranári

Rozsiahle výruby lesov vo Vrátnej doline v Národnom parku (NP) Malá Fatra súvisia so spracovaním vetrovej kalamity, ktorá postihla dolinu v zime v roku 2017.
BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - Štátna ochrana prírody SR, pod ktorú národné parky patria, v reakcii na kritiku výrubov zo strany ochranárov a návštevníkov vysvetlila, že ide o hospodárske lesy a umelo vysadené nepôvodné smrekové monokultúry, ktoré sú veľmi citlivé na poškodenie nielen vetrom. Taktiež ide o pozemky v súkromnom vlastníctve, pričom vlastníci majú zo zákona o lesoch povinnosť kalamitu spracovať v čo najkratšom čase. Výnimku z tejto povinnosti tvoria rezervácie s najvyšším, piatym stupňom ochrany, kde je ťažba dreva, ako aj spracovanie kalamity zakázané.

Ako uviedla Gabriela Kalašová zo Správy NP Malá Fatra, výruby slúžia najmä ako prevencia proti šíreniu podkôrneho a drevokazného hmyzu, ktorý na takéto kalamitné plochy lesa obvykle naletí. "Ak padne v kalamite napríklad 75 percent lesa, vyrúbe sa všetko, pretože zvyšok je nestabilný a nevydržal by nápor vetra. Tak boli vyrúbané naozaj veľké plochy priamo v národnom parku," konštatovala. Zdôraznila tiež, že vyrúbané plochy vo Vrátnej doline sa nachádzajú na území národného parku s tretím stupňom ochrany, kde lesnícke subjekty môžu hospodáriť v súlade so zákonom o lesoch.

Kalašová pripomenula, že minister životného prostredia László Sólymos už viackrát deklaroval snahu zmeniť túto situáciu a legislatívne posilniť ochranu prírody v národných parkoch, napríklad aj tak, aby sa v lesoch hospodárilo prírode blízkym spôsobom. S ministerstvom pôdohospodárstva, v gescii ktorého je hospodárenie v lesoch, chce spolupracovať na dohode a prijatí systémových riešení, ktorými sa zadefinujú základy trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia v lesoch.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.