Spoločnosť Javorina vlani s nárastom obratu

Slovenský výrobca masívneho nábytku, spoločnosť Javorina, v minulom roku dosiahol obrat vo výške 1,92 milióna eur.
BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - V medziročnom porovnaní ide o nárast o zhruba 130 tisíc eur. „Za týmto rastom stojí nová filozofia a rastovo orientovaná stratégia, spojená s rebrandingom, ktorý prebehol koncom minulého roka. V rámci novej filozofie sme sa začali viac sústrediť na domáci trh, čo potvrdzuje aj pokles exportu,“ uviedol obchodný riaditeľ výrobného družstva Slavomír Alžbetkin. Dodal, že kým v roku 2016 vyvážala Javorina až 65 % svojich produktov do zahraničia, v súčasnosti je podiel exportu 55 %.

Firma vo svojej výrobnej hale v Spišskej Belej v roku 2016 vyrobila 1 910 kusov masívneho nábytku. Vlani ich počet vzrástol o 10 %. „Najväčší dopyt bol, z pohľadu kategórií, po posteliach, jedálenských stoloch so stoličkami, konferenčných stolíkoch a knižniciach,“ dodal Alžbetkin. Najväčší dopyt zaznamenala Javorina v Bratislavskom, Košickom a Prešovskom kraji, najnižší záujem zas v Žilinskom a Banskobystrickom, kde showroomy Javoriny zatiaľ chýbajú. Spoločnosť plánuje v máji tohto roku otvoriť vlastný showroom v Prahe, čím definitívne naštartuje expanziu na český trh.

Výrobné družstvo Javorina je najväčší slovenský výrobca masívneho dubového nábytku, vyrábajúci a predávajúci výrobky pod vlastnou značkou. Nadväzuje na bohatú rezbársku a drevársku tradíciu na Spiši. Spoločnosť oslávila minulý rok 70 rokov svojej existencie.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
 • Kvietik & Slavia Biznis spoza opony SNS

  O investičnej skupine Slavia Capital v rukách Petra Gabalca a Martina Kvietika sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s vládnou SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane. Slavisti takéto tvrdenia rezolútne odmietajú a zdôrazňujú, že nič z toho nie je pravda. TREND si preto posvietil na jej vzťahy so štátom podrobnejšie
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.