Koaličné strany ochranárom neodpovedali, či plnia svoje environmentálne programy

Väčšina parlamentných strán ochranárom neodpovedala, či dva roky po voľbách plnia svoje sľuby z oblasti ochrany životného prostredia.
BRATISLAVA 12. apríla (SITA) – Environmentalisti Ján Szöllös a Mikuláš Huba zo Slovenského ochranárskeho snemu sa ešte vo februári, dva roky po parlamentných voľbách, obrátili s konkrétnymi otázkami týkajúcimi sa plnenia environmentálnych záväzkov a sľubov obsiahnutých v ich volebných programoch na vedenie strán a hnutí, ktoré pôsobia v slovenskom parlamente. Na otázky odpovedali len strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a Sloboda a solidarita (SAS), čo považuje Huba za veľmi znepokojujúce. Z jednotlivcov si líderské postavenie udržiava poslankyňa Anna Zemanová (SAS). Z ďalších aktívnych poslancov v environmentálnej oblasti spomenul aj Martina Fecka (OĽANO) a Vieru Dubačovú (nezaradená).

„Oslovené parlamentné strany vládnej koalície si svoj volebný program buď neplnia, a preto nevedeli či nechceli na naše otázky odpovedať, alebo považujú problematiku životného prostredia za natoľko marginálnu, že nie je potrebné sa jej venovať inak ako na papieri a v rovine predvolebných sľubov. Tretia možnosť je tá, že sú natoľko arogantné, že je pod ich úroveň reagovať na otázky mimovládnych organizácií,“ konštatoval Huba. Dodal, že plnenie environmentálnych programov politických strán sleduje už 28 rokov, nikdy sa však nestalo, že strany na otázky vôbec nedopovedali. „Nikto neočakáva, že strany počas prvej polovice volebného obdobia realizujú v plnom rozsahu svoje volebné programy. Čo však od nich žiadať môžeme a musíme, to je splnenie aspoň časti z nich a uskutočnenie podstatných krokov na realizáciu tých ostatných,“ vyhlásil Huba.

Tesne pred parlamentnými voľbami 2016 Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR v spolupráci s Centrom pre trvalo udržateľné alternatívy a Slovenským ochranárskym snemom vyhodnotila environmentálne časti volebných programov politických strán a hnutí, o ktorých sa predpokladalo, že vo voľbách uspejú. Envirodotazník zaslali stranám Smer-SD, SaS, OĽaNO-NOVA, SNS, KDH, Most-Híd, Sieť a SMK. Najlepšie v hodnotení v oblasti ochrany prírody, životného prostredia a udržateľného rozvoja vtedy dopadli strany SMK, OľaNO-NOVA a Sieť. Najsilnejšia strana Smer-SD reagovala vyhlásením, že ochrana životného prostredia je jednou z jej priorít, no na jednotlivé otázky neodpovedala. Všetky politické strany okrem Smeru-SD mali pred voľbami ochranu životného prostredia vypracovanú buď v samostatnej kapitole, alebo v podkapitole volebného programu.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.