Koaličné strany ochranárom neodpovedali, či plnia svoje environmentálne programy

Väčšina parlamentných strán ochranárom neodpovedala, či dva roky po voľbách plnia svoje sľuby z oblasti ochrany životného prostredia.
BRATISLAVA 12. apríla (SITA) – Environmentalisti Ján Szöllös a Mikuláš Huba zo Slovenského ochranárskeho snemu sa ešte vo februári, dva roky po parlamentných voľbách, obrátili s konkrétnymi otázkami týkajúcimi sa plnenia environmentálnych záväzkov a sľubov obsiahnutých v ich volebných programoch na vedenie strán a hnutí, ktoré pôsobia v slovenskom parlamente. Na otázky odpovedali len strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a Sloboda a solidarita (SAS), čo považuje Huba za veľmi znepokojujúce. Z jednotlivcov si líderské postavenie udržiava poslankyňa Anna Zemanová (SAS). Z ďalších aktívnych poslancov v environmentálnej oblasti spomenul aj Martina Fecka (OĽANO) a Vieru Dubačovú (nezaradená).

„Oslovené parlamentné strany vládnej koalície si svoj volebný program buď neplnia, a preto nevedeli či nechceli na naše otázky odpovedať, alebo považujú problematiku životného prostredia za natoľko marginálnu, že nie je potrebné sa jej venovať inak ako na papieri a v rovine predvolebných sľubov. Tretia možnosť je tá, že sú natoľko arogantné, že je pod ich úroveň reagovať na otázky mimovládnych organizácií,“ konštatoval Huba. Dodal, že plnenie environmentálnych programov politických strán sleduje už 28 rokov, nikdy sa však nestalo, že strany na otázky vôbec nedopovedali. „Nikto neočakáva, že strany počas prvej polovice volebného obdobia realizujú v plnom rozsahu svoje volebné programy. Čo však od nich žiadať môžeme a musíme, to je splnenie aspoň časti z nich a uskutočnenie podstatných krokov na realizáciu tých ostatných,“ vyhlásil Huba.

Tesne pred parlamentnými voľbami 2016 Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR v spolupráci s Centrom pre trvalo udržateľné alternatívy a Slovenským ochranárskym snemom vyhodnotila environmentálne časti volebných programov politických strán a hnutí, o ktorých sa predpokladalo, že vo voľbách uspejú. Envirodotazník zaslali stranám Smer-SD, SaS, OĽaNO-NOVA, SNS, KDH, Most-Híd, Sieť a SMK. Najlepšie v hodnotení v oblasti ochrany prírody, životného prostredia a udržateľného rozvoja vtedy dopadli strany SMK, OľaNO-NOVA a Sieť. Najsilnejšia strana Smer-SD reagovala vyhlásením, že ochrana životného prostredia je jednou z jej priorít, no na jednotlivé otázky neodpovedala. Všetky politické strany okrem Smeru-SD mali pred voľbami ochranu životného prostredia vypracovanú buď v samostatnej kapitole, alebo v podkapitole volebného programu.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Čierny rok najväčších nábytkárov. Po Ekoltechu padol do strát aj Decodom

  Decodom Topoľčany i Ekoltech Fiľakovo sú ďaleko najväčšími nábytkárňami v slovenských rukách. A popri tom, že každá z nich zamestnáva po vyše tisícke ľudí, boli dlho vo veľmi slušných ziskoch. Navyše svoju podnikateľskú šikovnosť dokázali aj mimo svojej brandže.
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.