Koaličné strany ochranárom neodpovedali, či plnia svoje environmentálne programy

Väčšina parlamentných strán ochranárom neodpovedala, či dva roky po voľbách plnia svoje sľuby z oblasti ochrany životného prostredia.
BRATISLAVA 12. apríla (SITA) – Environmentalisti Ján Szöllös a Mikuláš Huba zo Slovenského ochranárskeho snemu sa ešte vo februári, dva roky po parlamentných voľbách, obrátili s konkrétnymi otázkami týkajúcimi sa plnenia environmentálnych záväzkov a sľubov obsiahnutých v ich volebných programoch na vedenie strán a hnutí, ktoré pôsobia v slovenskom parlamente. Na otázky odpovedali len strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a Sloboda a solidarita (SAS), čo považuje Huba za veľmi znepokojujúce. Z jednotlivcov si líderské postavenie udržiava poslankyňa Anna Zemanová (SAS). Z ďalších aktívnych poslancov v environmentálnej oblasti spomenul aj Martina Fecka (OĽANO) a Vieru Dubačovú (nezaradená).

„Oslovené parlamentné strany vládnej koalície si svoj volebný program buď neplnia, a preto nevedeli či nechceli na naše otázky odpovedať, alebo považujú problematiku životného prostredia za natoľko marginálnu, že nie je potrebné sa jej venovať inak ako na papieri a v rovine predvolebných sľubov. Tretia možnosť je tá, že sú natoľko arogantné, že je pod ich úroveň reagovať na otázky mimovládnych organizácií,“ konštatoval Huba. Dodal, že plnenie environmentálnych programov politických strán sleduje už 28 rokov, nikdy sa však nestalo, že strany na otázky vôbec nedopovedali. „Nikto neočakáva, že strany počas prvej polovice volebného obdobia realizujú v plnom rozsahu svoje volebné programy. Čo však od nich žiadať môžeme a musíme, to je splnenie aspoň časti z nich a uskutočnenie podstatných krokov na realizáciu tých ostatných,“ vyhlásil Huba.

Tesne pred parlamentnými voľbami 2016 Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR v spolupráci s Centrom pre trvalo udržateľné alternatívy a Slovenským ochranárskym snemom vyhodnotila environmentálne časti volebných programov politických strán a hnutí, o ktorých sa predpokladalo, že vo voľbách uspejú. Envirodotazník zaslali stranám Smer-SD, SaS, OĽaNO-NOVA, SNS, KDH, Most-Híd, Sieť a SMK. Najlepšie v hodnotení v oblasti ochrany prírody, životného prostredia a udržateľného rozvoja vtedy dopadli strany SMK, OľaNO-NOVA a Sieť. Najsilnejšia strana Smer-SD reagovala vyhlásením, že ochrana životného prostredia je jednou z jej priorít, no na jednotlivé otázky neodpovedala. Všetky politické strany okrem Smeru-SD mali pred voľbami ochranu životného prostredia vypracovanú buď v samostatnej kapitole, alebo v podkapitole volebného programu.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.