VYSOKÉ TATRY: Štátne lesy TANAP-u plánujú zalesniť takmer 280 hektárov

Štátne lesy TANAP-u plánujú zalesniť takmer 280 hektárov pôdy. Vyše 700-tisíc sadeníc, ktoré vypestovali v Stredisku genofondu drevín pri Tatranskej Kotline, čaká na vhodné podmienky v snehových jamách.
POPRAD 7. apríla (SITA) - Prvé sadenice vybrali v lesnej škôlke na Rakúskych lúkach zo zeme len v stredu a postupne ich rozvážajú do jednotlivých ochranných obvodov. „Denne vyberieme odhadom okolo dvadsaťtisíc sadeníc, na budúci týždeň by ich mohlo byť ešte raz toľko,“ informoval Peter Petrášek, vedúci Strediska genofondu drevín Rakúske lúky. Kým sa stromčeky dostanú do pôdy, pobudnú v snehových jamách, teda akýchsi prírodných chladničkách, ktoré slúžia na predĺženie ich vegetačného pokoja. Sú to zrubové alebo betónové stavby s vrstvou snehu, spravidla vystlané pilinami, ktoré izolujú a držia vlhkosť. V snehových jamách sadenice ostávajú dovtedy, kým sa neroztopí sneh a nerozmrzne pôda. Rovnako ako po minulé roky plánujú vysadiť hlavne smrek a smrekovec, zastúpenie však budú mať aj jedľa a borovica, z listnatých buk, javor, jaseň, jelša a brest.

Miesto výsadby sadeníc je určené v súlade s projektom revitalizácie lesných ekosystémov na území Vysokých Tatier v jednotlivých ochranných obvodoch Štátnych lesov TANAP-u, od Oravy až po Pieniny. Ako informovala Martina Petránová, koordinátorka komunikácie ŠL TANAP-u, od veternej kalamity, ktorá sa Vysokými Tatrami prehnala 19. novembra 2004,vysadili štátne lesy približne osem miliónov sadeníc, obnoviť sa im podarilo takmer 3 500 hektárov kalamitného územia, o približne rovnako veľkú plochu sa vďaka prirodzenému zladeniu postarala príroda.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.