LESY: Štátny podnik pomôže obciam a združeniam pri záchrane hradných ruín v lesoch

Lesy SR môžu obciam alebo združeniam predať či prenajať pozemok s hradným torzom
BRATISLAVA 11. marca (SITA) – Štátny podnik Lesy SR bude spolupracovať s obcami a občianskymi združeniami, ktoré sa usilujú o záchranu hradných zrúcanín nachádzajúcich sa na lesných pozemkoch po celom Slovensku.
Na pozemkoch v správe Lesov SR je ich niekoľko desiatok, mnohé z nich so štatútom národnej kultúrnej pamiatky.
„O viaceré z týchto pamiatok v posledných rokoch prejavili záujem obce, v ktorých katastri sa nachádzali alebo občianske združenia zamerané na ochranu a obnovu hradných ruín“, uviedol Marián Nosáľ z odboru komunikácie generálneho riaditeľstva štátneho podniku.
Lesy SR sa týmto subjektom snažili vyjsť v ústrety a pozemok s hradným torzom im predali alebo prenajali. „V tomto trende chce štátny podnik pokračovať aj v budúcnosti,“ dodal Nosáľ.

Generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník uviedol, že jeho podnik nemá kompetencie ani potrebné odborné, personálne či finančné zabezpečenie, aby prevzal zodpovednosť za starostlivosť o hradné ruiny.
“Vítame však aktivitu zo strany obcí a občianskych združení, ktoré majú záujem pracovať na záchrane a obnove hradných ruín nachádzajúcich sa na pozemkoch v našej správe a chceme im poskytnúť potrebnú súčinnosť,“ uviedol.
Vysvetlil, že problémom pri zrúcaninách hradov často je to, že nemajú presné geometrické zameranie a nie sú evidované v katastri nehnuteľností.
„Práve tu vedia byť Lesy SR nápomocné a zabezpečiť vytýčenie hradného areálu,“ konštatoval Staník.
Dodal, že obce a občianske združenia majú okrem iného možnosť podať na Ministerstve kultúry SR žiadosť o pridelenie dotácie na stabilizáciu a obnovu hradnej ruiny.
„My tieto možnosti nemáme,“ pripomenul na záver.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.