MŽP: Do roku 2025 bude polovica území národných parkov bezzásahová

Podľa ministra Sólymosa národné parky musí mať pod správou jeden subjekt, ktorým by mala byť Štátna ochrana prírody
BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) posledný rok aktívne pracuje na tom, aby v chránených územiach a národných parkoch posilnilo aspekt ochrany prírody vrátane ochrany lesov.
Táto téma je v súčasnosti stredobodom pozornosti laickej a odbornej verejnosti. Na neformálnych raňajkách s novinármi to uviedol šéf envirorezortu László Sólymos s tým, že ochrana lesov si vyžaduje komplexný prístup, a to nielen zo strany MŽP, ale aj ďalších ministerstiev.
Cieľom pritom podľa Sóloymosa je do roku 2025 rozšíriť bezzásahový režim pre polovicu územia každého národného parku, štátne lesy v bezzásahovom režime presunúť pod správu národných parkov a zvyšné územie obhospodarovať prírode blízkym spôsobom.

"Aby to zodpovedalo medzinárodným štandardom a aby turisti a návštevníci vnímali, že sú v lese a nie na rúbanisku,“ zdôraznil minister s tým, že v národných parkoch musí byť aspekt prírody nadradený ekonomickým záujmom. Podľa jeho slov je podstatné, aby sa pre regióny v blízkosti bezzásahových území poskytli možnosti pre ďalší rozvoj prostredníctvom ekoturizmu. Aby to fungovalo, národné parky musí mať pod správou jeden subjekt, ktorým by mala byť Štátna ochrana prírody.
"Keď nemá územie jedného pána, veľmi ťažko sa rozvíja. Na tomto sa musíme dohodnúť s tými, ktorých sa to týka. No nie cez médiá, ale pri rokovacích stoloch," konštatoval Sólymos.

Podľa ministra je najvyšší čas otvoriť diskusiu s ministerstvo pôdohospodárstva na tému lesy, diskusiu, ktorá bude konštruktívna a vecná a ktorá tu chýba už roky.
"Výsledkom je stav, keď v laickej aj odbornej verejnosti lietajú triesky, kedykoľvek sa povie slovo les," konštatoval. Podľa jeho slov otvorenie diskusie s agrorezortom avizoval už pred letom a v septembri predstavil návrh Národného memoranda o lese, na ktorý len minulý týždeň reagovalo ministerstvo pôdohospodárstva, najskôr cez média a následne listom.
účasná situácia podľa Sólymosa nevyhovuje ochranárom, lesníkom, súkromníkom, štátnym lesom, ani obyvateľom Slovenska, čoho dôkazom je aj ochranárska iniciatíva My sme les, ktorú už podpísalo vyše 60-tisíc ľudí.

V rámci ochrany prírody envirorezort rieši konkrétne veci spadajúce do jeho kompetencií. Spomenul pritom nedávno ukončenú zonáciu Národného parku Slovenský raj, kde sa bezzásahové územie rozšírilo o jednu štvrtinu. MŽP tiež pracuje na rozšírení bezzásahovej zóny v Karpatských bukových pralesoch v reakcii na kritiku nedostatočnej ochrany tohto územia zo strany UNESCO. "Nevieme to vyriešiť sami, keďže všetky pozemky nie sú v našej správe, takže sa musíme dohodnúť, napríklad s agrorezortom, ministerstvom obrany či so súkromnými vlastníkmi," uviedol. Vláda tiež schválila šesť programov starostlivosti o chránené vtáčia územia. Pričom ďalších osem bude čoskoro na stole. Envirorezort pripravil všetko potrebné, aby do európskej sústavy chránených území NATURA 2000 pribudlo ďalších 169 lokalít s celkovou výmerou takmer 30-tisíc hektárov.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.