Agrorezort žiada čo najskoršie zonácie národných parkov

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná oznámila, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR odštartovalo diskusiu o Národnom memorande o lesoch s Ministerstvom životného prostredia SR
BRATISLAVA 30. novembra (SITA) – Zlú situáciu v slovenských lesoch spôsobili predchádzajúce vlády prijímaním nekoncepčných a neraz protichodných zákonov. Tvrdí to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Ministerka zároveň oznámila, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR odštartovalo diskusiu o Národnom memorande o lesoch s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR. Agrorezort požaduje, aby sa k obsahu memoranda mali možnosť vyjadriť všetky dotknuté strany - od štátnych inštitúcií, cez majiteľov, obhospodarovateľov, vedeckej a akademickej obce až po tretí sektor. „Trváme tiež na tom, aby sa v rámci memoranda vyriešila aj zonácia chránených území. A to najmä nášho najstaršieho národného parku vo Vysokých Tatrách, ktorého zonáciu už 15 rokov obchádzajú všetci ministri životného prostredia,“ uviedla Matečná. Okrem vyriešenia zonácie veľkoplošných chránených území ministerstvo žiada definovanie jednoznačných kritérií a pravidiel starostlivosti a ochrany o lesy v chránených územiach. Tento proces by sa mal bezodkladne zrealizovať v TANAPe.

Memorandum by malo obsahovať merateľné ciele ochrany prírody v jednotlivých chránených územiach a špecifikovať opatrenia na ochranu lesa v prípade jeho ohrozenia či poškodenia. Agrorezort považuje za nevyhnutné zavedenie dlhodobých finančných mechanizmov vlastníkom a obhospodarovateľom lesa na podporu ochrany prírody, ktorú zabezpečujú. Memorandum o lesoch má byť podľa ministerstva vyjadrením spoločnej vôle oboch rezortov k eliminácii presadzovania záujmov niektorých úzkych skupín. Malo by byť hlavným nástrojom riadneho manažmentu prírodných zdrojov. Má rešpektovať trvalo udržateľný rozvoj ako aj osobitosti ochrany prírody a krajiny, rozvoja vidieka a tradičných foriem hospodárenia.

MŽP predstavilo Národné memorandum o lesoch v septembri, pričom očakáva, že sa ochrana lesov premietne aj do pripravovaných zákonov agrorezortu. Envirorezort môže v súčasnosti účinne brániť ťažbe dreva prakticky iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany, takže pri súčasnej legislatíve nedokáže garantovať komplexnú ochranu prírody a lesov. Ministerstvo preto pripravuje zmeny v zákonoch, ktoré by zvýšili dosah rezortu a uprednostnili aspekt ochrany prírody v slovenských chránených oblastiach.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.