SAS: Lesy nie sú plantáže na drevo

SaS podporuje občiansku iniciatívu za lepšiu ochranu lesov My sme les, ktorú už podporilo takmer 60-tisíc ľudí
BRATISLAVA 23. novembra (SITA) - Strana Sloboda a Solidarita súhlasí s názorom, že lesy nie sú len plantáže na drevo, a preto ich význam nemožno zredukovať výlučne na ťažbu. „Sme povinní lesy chrániť, kultivovať ich tak, aby sme ich zanechali v dobrej kondícii a rozlohe budúcim generáciám,“ zdôraznila poslankyňa a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová. Štát pri ochrane lesa podľa SaS opakovane zlyháva, pretože sa nevie vysporiadať s nelegálnou ťažbou, podporuje kšefty s drevom a nevie zabezpečiť účinnú ochranu proti škodcom. Mnohé prípady z minulosti podľa liberálov dokazujú, že štátne Lesy SR, ale aj komunálne organizácie, ktoré sa starajú o mestské lesy, sú v područí skupín, ktoré v prepojení na politikov lesy bezohľadne drancujú.

Strana SaS pokladá účinnú ochranu prírody za súčasť moderného Slovenska. „Rozumné skĺbenie rozmanitých funkcií lesa s jeho ekonomickým využitím je naša priorita. Vítame mobilizáciu občanov za ochranu našich lesov,“ uviedla Zemanová v reakcii na občiansku iniciatívu za lepšiu ochranu lesov My sme les, ktorú už podporilo skoro 60-tisíc ľudí. Na zlú situáciu v slovenských lesoch Zemanová už upozornila Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú ako aj ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.