Výrobné družstvo Javorina chce posilniť svoju pozíciu na Slovensku

Približne dve tretiny produkcie podnikuso sídlom v Spišskej Belej majú v súčasnosti odbyt na zahraničných trhoch. K zámerom firmypatrí aj rozšírenie pôsobnosti v Českej republike. Družstvo vlani zvýšilo čistý obrat takmer o desať percent na 1,87 mil. eur.
BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - Výrobné družstvo Javorina, najväčší domáci výrobca masívneho dubového nábytku, plánuje zvýšiť výrobu a posilniť svoju pozíciu na Slovensku. Približne dve tretiny produkcie podniku so sídlom v Spišskej Belej (okres Kežmarok) majú totiž v súčasnosti odbyt na zahraničných trhoch. Ako firma v stredu informovala, k jej zámerom do budúcnosti patrí aj rozšírenie pôsobnosti v Českej republike.

"Aktuálny podiel exportu na odbyte je 65 %, no v najbližších rokoch chceme posilniť svoju pozíciu na domácom trhu. Zahraničné trhy sú pre nás nesmierne zaujímavé, no ako slovenská firma chceme ponúkať naše produkty viac aj domácim zákazníkom," povedal obchodný riaditeľ Javorina, v. d., Slavomír Alžbetkin. "Máme tu veľké rezervy a pritom je nám domáci trh najbližší. Navyše rastie ekonomika aj investície, čo pozitívne vplýva na príjmy obyvateľstva," dodal Alžbetkin.

Výrobné družstvo Javorina, ktoré existuje sedemdesiat rokov, vlani dosiahlo čistý obrat 1,87 mil. eur, čo bolo medziročne viac o 9,9 %, resp. o 168 tis. eur. Ako vyplýva z účtovnej závierky firmy za minulý rok, výnosy z hospodárskej činnosti predstavovali 1,85 mil. eur pri raste o 10,1 %. Tržby podľa družstva vzrástli o 8 % takmer na 1,8 mil. eur. Vlaňajší zisk po zdanení dosiahol vyše 9 tis. eur, pričom v roku 2015 družstvo vykázalo stratu 76 tis. eur. V súčasnosti pracuje v Javorine 59 zamestnancov, ktorí v minulom roku vyrobili 10,5 tisíca kusov masívneho nábytku.

Pri rozšírení výroby sa družstvo musí vysporiadať s limitmi súvisiacimi s vlastnosťami masívneho dreva, a to dostupnosťou aj samotným výrobným procesom, vrátane sušenia. V auguste minulého roku vstúpil do Javoriny nový väčšinový podielnik, ktorý inicioval nové smerovanie družstva a s tým spojené nevyhnutné zmeny. "Prvým krokom bol rebranding spoločnosti, na ktorý budú plynulo nadväzovať viaceré zmeny vizuálnej a ideovej prezentácie značky aj vybraných kolekcií," uviedlo družstvo. Súčasné portfólio družstva tvoria ucelené kolekcie nábytku v niekoľkých líniách, navrhnutých dizajnérom Leom Čellárom, ktorý je zároveň konateľom. Okrem jeho návrhov a dizajnových riešení spolupracuje Javorina aj s externými dizajnérmi z Českej republiky a Talianska, priestor dáva aj slovenským študentom dizajnu.

Javorina vznikla ako prvé z desiatich výrobných družstiev po druhej svetovej vojne a v súčasnosti je jediné výrobné družstvo, ktoré prežilo obdobie ekonomickej transformácie po roku 1990. Pôvodné zameranie na výrobu ľudovoumeleckých predmetov nahradila od roku 1999 hlavne produkcia masívneho dubového nábytku, pričom 70 % objemu išlo na vývoz do krajín Európskej únie, ale aj do Ruska a Austrálie. Družstvo má podľa vlastného webu showroomy okrem svojho sídla aj v Poprade a Bratislave, predajne v Košiciach, Bratislave, Trenčianskych Tepliciach, Prahe, Brne a Zlíne.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.