NR SR: Hnutie Sme rodina podporuje návrh ĽSNS ústavou chrániť drevo

Slovensko má štyri strategické suroviny: vodu, pôdu, drevo, a poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak tam zahrnul aj ľudí.
BRATISLAVA 16. júna (SITA) - Uviedol to v rozprave k návrhu novely ústavy, v ktorej chcú poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko zakotviť drevo ako strategickú surovinu národného významu. "Návrh podporíme, lebo iba hlupák dovolí, aby sme strategické bohatstvo nevyužívali," povedal Krajniak, podľa ktorého je kvalitné drevo vyvážané zo Slovenska. "Štát by si mal takéto bohatstvo chrániť," dodal.

„Slovenské drevo považujeme za strategickú surovinu národného významu, ktorá si zasluhuje ústavnú ochranu,“ zdôvodňujú návrh kotlebovci. Nielen nízka cena dreva oproti zahraničnej ponuke, ale aj vidina jednoduchého a rýchleho zárobku spôsobuje podľa nich to, že finálna výroba dreva sa vykonáva mimo územia Slovenskej republiky.

Takisto aj slovenskí spracovatelia dreva podľa poslancov ĽSNS už dlhé roky upozorňujú, že ďaleko najväčšou brzdou ich rozvoja je vývoz neopracovaného dreva z tunajších lesov do cudziny. „Keby k nemu nedochádzalo, zamestnávajú o tisícky ľudí viac,“ konštatujú predkladatelia, podľa ktorých v polovici 90. rokov minulého storočia sme na Slovensku ťažili 5,3 až 5,5 milióna metrov kubických dreva, v súčasnosti 9,4 až 10 miliónov kubíkov ročne, čo je takmer dvojnásobok. „Dnes sme v štádiu, keď drevo horšej kvality dovážame a kvalitné domáce drevo je určené na export. Tento stav je nutné bezpodmienečne zvrátiť,“ zdôrazňujú. Podľa ĽSNS je žiaduce, aby sa drevo v Slovenskej republike nielen ťažilo, ale aj ďalej spracovávalo a finalizovalo.

Poslanci rokujú štvrtý deň v takmer prázdnej sále. O prerokovaných bodoch v piatok hlasovať nebudú.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.