Lesníci na ostrove Sihoť už hospodária po novom- Vysadia prirodzené druhy drevín, na prvom mieste je ochrana vody

Štátni lesníci hospodária na bratislavskom ostrove Sihoť už podľa nových pravidiel. Obnovná ťažba bude prebiehať šetrne, na malých plochách a nemala by presiahnuť tri percentá z celej plochy lesa ročne.
BRATISLAVA 14. júna - Na prvom mieste je ochrana vodného zdroja a kvalita vody. Pribúdať budú pôvodné druhy drevín.

„Ostrov Sihoť je dôležitý vodný zdroj a lužný les a tomu prispôsobujeme všetky aktivity na ostrove,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná, ktorá v apríli minulého roka požiadala štátny podnik LESY SR o zastavenie výrubu stromov s cieľom nájsť systémové riešenie. LESY SR, ktoré sú v kompetencii rezortu pôdohospodárstva, vysadili minulý rok na ostrove stovky nových stromov, čím zalesnili plochu po predchádzajúcej ťažbe. „Plníme jeden zo sľubov, že namiesto topoľa šľachteného vysádzame autochtónne, teda pôvodné druhy,“ dodala Matečná.

Starostlivosť o stromy na ostrove Sihoť prebieha v osobitnom režime. Drvivú väčšinu plochy (94%) pokrývajú lesy kategórie osobitného určenia s primárnou vodohospodárskou funkciou, teda nie sú určené na hospodársku činnosť.

Už budúci týždeň, konkrétne 19.6., sa začne na ostrove obnovná ťažba. „Bude postupne prebiehať v štyroch porastoch, s plánom ukončenia v auguste aj s vyvezením všetkej drevnej hmoty,“ upresnil Marian Staník, generálny riaditeľov štátneho podniku LESY SR. „V roku 2017 bude na ostrove Sihoť obnovených 4,14 ha, čo je 2,8% plochy lesných pozemkov. Súčasné suché, nízkozrážkové obdobie chceme využiť na šetrnú ťažbu. Obnova vyťažených plôch začne bezprostredne po poťažbovej úprave na jeseň tohto roka.“

Rezort pôdohospodárstva plní aj ďalší zo sľubov, ktoré dal verejnosti. Vo všetkých prípadoch pôjde o maloplošnú obnovnú ťažbu, konkrétne o plochy o výmere 1,00 ha, 1,10 ha, 0,84 ha a 1,20 ha. Z celkovej ťažby pripadá na topoľ šľachtený 92,34%, čo je dôkazom jeho postupného výberu a nahradenia novou výsadbou pôvodných, domácich druhov drevín.

Ostrov Sihoť sa na účely zásobovania pitnou vodou využíva od roku 1886, konkrétne zásobuje mestské časti Karlova Ves, Devín a Staré Mesto. Vďaka geologickému zloženiu pôdnych a podložných vrstiev ostrova je na ňom ťažená voda jednou z najkvalitnejších na Slovensku a v celej strednej Európe. V súčasnosti sa na Sihoti nachádza 13 kopaných a 33 vŕtaných studní. Zároveň sa tam nachádza 148 kontrolných vrtov. Na ostrove platí pásmo hygienickej ochrany 1. stupňa.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu MPRV


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.