KOŠICE: Projektom FORSOC otvárajú lesy pre verejnosť

Celkové náklady na vybudovanie infraštruktúry v košickom lesoparku sú takmer 134-tisíc eur. Košické mestské lesy sa zapojili do cezhraničného slovensko-ukrajinského projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC), ktorý je spolufinancovaný z nórskych grantov.
KOŠICE 2. mája (SITA) – Ako na stránke mesta informovali mestské lesy, v rámci tohto projektu s celkovou výškou 133 936 eur, z ktorých 85 percent je z nórskeho grantu, obnovujú a dopĺňajú infraštruktúru na území košického lesoparku aj s bezbariérovými úpravami.

Cieľom je sprístupniť lesy nehospodárskeho charakteru širšiemu okruhu verejnosti. V lokalite Horný Bankov obnovujú kaplnku a piknikové lúčky a v lesoparku v lokalite Furča promenádny chodník. Stavebné práce sa týkali rekonštrukcie a doplnenia siete chodníkov a rekreačných plôch, zabezpečenia bezbariérového prístupu k vybraným lesoparkovým zariadeniam, ako aj osadzovania nových altánov, stolov, lavičiek, ohnísk, informačných a náučných tabúľ.

Na území košického lesoparku pribudne realizáciou projektu sedem veľkých altánov so stolom a lavicami, z toho päť s bezbariérovým prístupom, šesť stolov s lavicami a ohniskami, tri zostavy s lavicami a ohniskami, 30 samostatných lavíc, dve fitnes plochy v prírode s 24 drevenými prvkami a tri náučné chodníky v celkovej dĺžke 5,3 km vybavené 36 informačnými a náučnými tabuľami.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.