DREVÁRSTVO: Dotácie na drevodomy sú podľa OĽaNO nezmyselné

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka by nemalo dotovať výstavbu nízkoenergetických rodinných domov.
BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Vyhlásila to v utorok na tlačovej besede poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Ako uviedla, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) nedávno predstavila zámer dotovať výstavbu nízkoenergetických certifikovaných rodinných domov.

„Drevo, ktoré na Slovensku vyrastie, musí byť na Slovensku aj využité tak, aby pracovné miesta i pridaná hodnota vznikali u nás doma a nevyvážali sme ho surové do zahraničia,“ citovala Remišová slová ministerky s tým, že s nimi súhlasí. Zároveň sa pýta, prečo by mal štát z daní dotovať práve drevodomy, a nie celý drevársky priemysel.

Ako dôvod Remišová uviedla, že vedúcim služobného úradu ministerstva sa stal hneď po voľbách Jaroslav Regec, ktorý za Slovenskú národnú stranu (SNS) aj kandidoval v parlamentných voľbách. „Vlastní ako spoločník spoločnosť R.J.R., ktorá sa zaoberá výstavbou rodinných domov a bol aj jej konateľom,“ povedala Remišová s tým, že v roku 2013 už dostal dotáciu vo výške takmer 400-tisíc eur a v súčasnosti sa chce uchádzať o podporu vo výške viac ako 170-tisíc eur na nákup technológie výroby. "Ján Sitek, ktorý rovnako kandidoval za SNS v minuloročných voľbách, je spoločníkom vo firme Drevodom Orava, ktorá sa zaoberá výstavbou rodinných domov," dodala poslankyňa. Podľa nej by výzvy na dotácie nemali byť robené na mieru straníckym nominantom.

„Dotácie na drevodomy sú o to nezmyselnejšie, že na Slovensku majú spracovatelia ihličnatého dreva, ktoré sa používa v stavebníctve a aj na drevodomy, dlhodobo nedostatok dreva, čiže presne opačný problém, ako chce riešiť ministerka Matečná,“ povedala Remišová. Ako dodala, málo spracúvame a veľa vyvážame drevo z listnatých stromov, ktoré sa používa v nábytkárstve, a to podľa nej Matečná podporovať nechce.

"Detaily podpory by mal rezort dať do pripomienkového konania v apríli. No vyzývame, aby túto podporu prehodnotila a tento zámer zrušila,“ uviedla Remišová. Štát nemôže podľa nej vypisovať dotačné programy podľa toho, v akej oblasti podnikajú stranícki nominanti. Vytvára sa tým nespravodlivosť a poškodzujú sa malí a strední podnikatelia. Ako spresnila, keďže momentálne je výzva v štádiu zámeru, môže ju ministerka bez problémov zrušiť alebo zmeniť.

Poslanec Gábor Grendel ako podobný príklad spomenul elektromobily, na ktorých kúpu ministerstvo hospodárstva prispieva dotáciou päťtisíc eur. Podľa neho sa ceny týchto áut pohybujú nad 20-tisíc eur, tie lepšie stoja okolo 80-tisíc eur, a ten, kto má toľko peňazí, nepotrebuje dotáciu. „Aj z drevodomov trčí, že sa našla nejaká suma, ktorú je treba minúť a je úplne jedno, komu tým pomôžeme,“ povedal. „Budeme veľmi prísne sledovať, kto sa bude o tieto dotácie uchádzať a kto ich nakoniec dostane,“ uzavrel.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.