Poslanci sa pre dotácie PPA na obnovu lesov obrátili na OLAF

Poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová a europoslanec Branislav Škripek sa obrátili na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vo veci zvláštneho postupu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) pri vyhlasovaní a aktualizáciách výzvy, ktoré spôsobili vyradenie viacerých žiadateľov o pridelenie dotácie na obnovu poškodených lesov.
BRATISLAVA 14. marca (SITA) - Informovala o tom Elena Burešová z kancelárie europoslanca Branislava Škripeka. PPA vyhlásila pre veternú smršť 22. mája 2015 výzvu na výsadbu nových lesných porastov. Podľa Remišovej však agentúra o dva mesiace neskôr zmenila formulár vo výzve a posunula dátum uzávierky na október. „Päť pracovných dní pred uzávierkou projektu opäť aktualizovala formulár žiadosti, v ktorom zmenila jedinú vetu v prílohe,“ vysvetlila Remišová a zároveň skonštatovala, že 29 žiadateľov, ktorí na poslednú chvíľu nezaregistrovali zmenu vo formulári, bolo z výzvy vyradených. Formulár bol podľa poslankyne zmenený v jednej vete v prílohe, kde PPA do výzvy opätovne vložila výraz „alebo Národného lesníckeho centra vo Zvolene“.

Remišová a Škripek okrem postupu agentúry preverovali aj verejné obstarávania podporených subjektov. Ako ďalej vysvetlili, spoločnosti, ktoré prekladajú cenové ponuky, nemôžu byť personálne alebo majetkovo prepojené. „Zistili sme viacnásobné porušenie uvedeného ustanovenia, nakoľko minimálne v siedmich prípadoch verejných obstarávaní na realizáciu projektov financovaných z predmetnej výzvy, ponuky predložili, súťažili a zákazku aj vyhrali hospodárske subjekty, ktoré boli preukázateľne personálne aj majetkovo prepojené,“ uviedli poslanci, podľa ktorých tri firmy spolu získali dotácie v hodnote viac ako 13 miliónov eur, čo predstavuje 68 % z celkovej alokácie vyčlenenej na výzvu.

Obaja poslanci sa pre vyhlásenú výzvu na obnovu poškodených lesov z roku 2015 s podozrením na kartel obrátili aj na Protimonopolný úrad, Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie, aby prípad preverili. „Najvyšší kontrolný úrad skontroloval niektoré eurofondové výzvy, ktoré vypísala PPA, no výzve, na ktorú upozorňujú poslanci, sa zatiaľ NKÚ nevenoval. NKÚ tiež zverejnil nedostatky v samotnom hospodárení PPA a pochybenia vo vnútorných procesoch agentúry,“ priblížila dvojica poslancov vo svojej správe.

Ak by sa podozrenia z porušenia pravidiel pri poskytované nenávratného finančného príspevku potvrdilo, podľa Remišovej a Škripeka by išlo o neoprávnené použitie finančných prostriedkov Európskej únie a teda aj o poškodenie a ohrozenie finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.