V. TATRY: Vietor opäť vyčíňal v národnom parku, popadané stromy odstraňujú

Po víkendovom vetre ostalo v Tatranskom národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAPu ležať ďalších približne 6 400 metrov kubických dreva, čo predstavuje viac ako 8 500 stromov.
POPRAD 6. marca (SITA) - Pracovníci štátnych lesov sú od dnešného rána v teréne a snažia sa sprístupniť všetky úseky lesných ciest, ktoré popadané stromy zatarasili. „Obozretní by mali byť aj návštevníci, ktorí musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na turistických chodníkoch nachádzať aj vetrom vyvrátené stromy či konáre,“ upozornila dnes koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

„Poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, kde vietor podľa prvotných odhadov polámal alebo vyvrátil 6 000 metrov kubických dreva,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu Pavol Fabian. Najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny, kde popadané stromy odrezali cestu k obom horárňam. Kým v Tatranskej Javorine náporom silného vetra podľahlo približne dvetisíc metrov kubických dreva, ochranný obvod Podspády odhadol objem kalamity na štyritisíc metrov kubických. Zvyšných štyristo metrov kubických predstavujú škody, ktoré nahlásili z ochranných obvodov Oravice a Habovka.

Ďalšie škody na majetku štátu v správe štátnych lesov spôsobil vietor na účelových zariadeniach. „Poškodené boli nielen turistické smerovníky, pútače, oplotenie, ale aj budovy, či už terénna stanica v Bobrovci, alebo snehová jama v Tatranskej Javorine,“ uviedla Petránová. Štátne lesy vyčíslili škody na 5 800 eur.

Vietor v Tatranskom a Pieninskom národnom parku vyčíňal aj 24. februára, jeho náporom vtedy neodolalo takmer dvetisíc stromov. Škody na účelových zariadeniach a budovách Štátnych lesov TANAPu vtedy odhadli na tritisíc eur.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.