MPRV SR: Rozhodnutie NS SR môže viesť k znovuotvoreniu sporu o vlastníctvo Slanských lesov

MPRV SR podnikne kroky, aby zostali Slanské lesy v majetku Slovenskej republiky Podanie podnetu na podanie mimoriadneho dovolania ministerke spravodlivosti a podanie ústavnej sťažnosti na Ústavný súd Majetok Slovenskej republiky v hodnote cez 100 miliónov eur
Bratislava, 10. február 2017 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, podniknú opatrenia, aby Slanské lesy zostali v majetku štátu. Voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR (NS SR) zrušiť rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica v trestnej veci obvinených Milana Iča, Ferdinanda Ontka a Pavla Pačutu budú konať.

„Slanské lesy sú majetkom Slovenskej republiky a občanov našej krajiny. Spochybňovanie viny ľudí, ktorí za touto kauzou stoja je nepochopiteľné. Podnikneme preto kroky, aby sme zamedzili ďalším možným špekuláciám pripraviť štát a jeho obyvateľov o toto územie. Podáme podnet na podanie mimoriadneho dovolania ministerke spravodlivosti a ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Jedná sa pritom o majetok, aktuálne presahujúci hodnotu 100 miliónov eur.

„Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s ministerstvom, vykonajú všetky potrebné úkony, v náležitej lehote, aby v trestnej veci došlo k právoplatnému odsúdeniu podvodníkov. Ich neodsúdenie by napriek množstvu jasných dôkazov totiž mohlo viesť k znovuotvoreniu sporu o vlastníctvo Slanských lesov. Aktuálne je totiž právoplatným rozhodnutím Najvyššieho súdu SR a to aj napriek jeho spornému odôvodneniu, Krajský súd viazaný,“ vysvetlil Marian Staník, generálny riaditeľ Lesov SR.

Kauza Slanské lesy začala v roku 1998, kedy vtedajšiemu štátnemu podniku Východoslovenské lesy zmizlo z listov vlastníctva 6 500 ha lesa a zhruba 500 ha ornej pôdy. Samotný spis k sporu má už viac ako 7 500 strán. Obvinený Milan Ičo sa snažil Slanské lesy najprv sprivatizovať, čo však Ministerstvo pôdohospodárstva zamietlo. Neskôr bol realizovaný vymyslený scenár s potomkami šľachty, ktorí na neho mali previesť údajné vlastníctvo Slanských lesov za veľmi podozrivých okolností. V roku 2016 Ústavný súd SR potvrdil svojim rozhodnutím, že Slanské lesy sú majetkom štátu a na Milana Iča, Ferdinanda Ontka a Pavla Pačutu bolo podané trestné oznámenie za podvod. NS SR vydal koncom roku 2016 rozhodnutie, ktorým zrušil rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica, všetky výroky označil za nezákonné a dôkazy, ktoré svedčia v neprospech obžalovaných žiada vylúčiť.

Vladimír Machalík


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.