V. TATRY: Extrémne mrazy lykožrútov nezastavili

Prognóza pre spomalenie šírenia lykožrútovej kalamity v Tatrách v roku 2017 nie je podľa pracovníkov Výskumnej stanice Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) optimistická.
POPRAD 19. januára (SITA) - Vyplýva to z výsledkov ich výskumu, počas ktorého sa podrobnejšie zaoberali tým, ako tohoročné, v posledných rokoch nevídané mrazy, vplývajú na prežívanie podkôrneho hmyzu, ktorý na území národného parku spôsobuje pretrvávajúcu rozsiahlu kalamitu.

„V klasických prácach autorov, popisujúcich bionómiu najvýznamnejšieho škodcu spomedzi podkôrneho hmyzu, lykožrúta smrekového, sa uvádza, že jednou z možností zníženia jeho početnosti a predpokladu ukončenia kalamity, sú dlhšie trvajúce extrémne mrazy,“ informoval Ján Ferenčík z výskumnej stanice. Výskum však ukázal, že veľká populácia lykožrútov zatiaľ prežíva zimu v dobrej kondícii, a to aj napriek tomu, že tohoročné mrazy v lokalite Tatranskej Lomnice (850 m n. m.) boli v maxime v dňoch od 1. do 11. januára s pretrvávajúcimi teplotami od mínus 11 do mínus 25 stupňov Celzia.

V predchádzajúcich niekoľkoročných výskumoch lesníci konštatovali, že úplná väčšina lykožrútov zimuje v dreve, v stojacich alebo ležiacich kmeňoch. Len nepatrné množstvo zimuje v pôde. „Ako prežívajú lykožrúty v kmeňoch, sme zistili ich vylúpaním z kôry. Výsledok je prekvapujúci, pretože 76 percent imág (dospelých jedincov hmyzu, red.) je v dobrej kondícii a len 14 percent malo znaky úhynu, ale z neznámych dôvodov,“ priblížil výskum Ferenčík. Podľa jeho slov síce mohli byť jedným z dôvodov úhynu silné mrazy, no nevylučujú sa ani iné dôvody, ako sú napríklad choroby, prípadne predácia alebo parazitácia. „Vitalita lykožrútov smrekových je dokonca taká vysoká, že v priebehu 24 hodín od ich vylúpania zo zamrznutých kmeňov a prenesení do tepla laboratória sa už zavrtávali do čerstvej kôry tak, ako to robia v čase jarného rojenia,“ dodal.

Podľa výskumníkov sú lykožrúty pod kôrou pripravené obsadzovať ďalšie smreky a limby. Hlavnými ohniskami šírenia lykožrútov sú napadnuté stromy v najprísnejšie chránenom území národného parku. „Jedným z pozitívnych zistení je prítomnosť lariev pestroša, najväčšieho nepriateľa lykožrútov. Jeho dravé larvičky sú veľmi aktívne a schopné života, napriek tomu, že ich telíčka obsahujú takmer samú vodu,“ doplnil Ferenčík.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.