Informácie o úbytku lesov sú nepravdivé, tvrdí lesnícka komora

Inštitút environmentálnej politiky vo svojej štúdii hodnotí, že trend intenzity ťažby sa výrazne zhoršuje a medzi rokmi 2001 a 2014 Slovensko stratilo skoro šesť percent lesného porastu vyššieho ako päť metrov
BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Slovenská lesnícka komora so znepokojením zaznamenala publikované informácie o údajnom úbytku lesov na Slovensku. Komora tak reaguje na informácie o úbytku lesov, ktoré zverejnil v štúdii Inštitút environmentálnej politiky. Štúdiu podľa lesníckej komory robili z podkladov satelitných snímok, kde však nie je zohľadnená výsadba nového lesa na vyťažených plochách. Lesnícka komora tvrdí, že to je hrubá metodická alogická nepresnosť, ktorá umožňuje vyvodzovať nesprávne a nepravdivé závery. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej lesníckej komory Dávid Hančinský.

Inštitút environmentálnej politiky vo svojej štúdii hodnotí, že najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku na základe medzinárodného porovnania sú nakladanie s odpadom, kvalita ovzdušia a lesy. Cieľom tejto štúdie je prostredníctvom porovnateľných ukazovateľov v životnom prostredí identifikovať oblasti, kde Slovensko najviac zaostáva za krajinami EÚ a OECD. Pri ťažbe dreva pritom inštitút hodnotí, že trend intenzity ťažby sa výrazne zhoršuje a medzi rokmi 2001 a 2014 Slovensko stratilo skoro šesť percent lesného porastu vyššieho ako päť metrov.

„Slovenská lesnícka komora je veľmi prekvapená, že organizácia, ktorá je platená zverejných prostriedkov, uverejňuje tieto zavádzajúce informácie bez predchádzajúcej odbornej diskusie. Na druhej strane, majitelia a obhospodarovatelia lesa by privítali, keby sa Inštitút environmentálnej politiky vo svojej analytickej činnosti zameral na riešenie skutočných problémov obhospodarovania lesov. Ide hlavne o stanovenie vplyvu chránených území na rozvoj vidieckych oblastí a o návrh funkčného systému poskytovania náhrad za ekosystémové služby pre majiteľov a obhospodarovateľov lesa," uvádza Slovenská lesnícka komora s tým, že v tejto oblasti ponúka na spoluprácu svoje odborné kapacity a rada prispeje k riešeniu problémov slovenského lesníctva.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.