ČIERNY BALOG: Pripravujú pietny akt venovaný obetiam lesov

V tomto roku pribudlo na Symbolickom lesníckom cintoríne vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu 26 tabuliek s menami zosnulých
BANSKÁ BYSTRICA 26. októbra (SITA) - Na Symbolickom lesníckom cintoríne vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu sa vo štvrtok uskutoční pietny akt venovaný pamiatke obetí lesov. V tomto roku pribudlo 26 tabuliek s menami ľudí. Symbolický lesnícky cintorín pripomína už 355 ľudí, ktorí zahynuli pri práci v lesoch na Slovensku. A ďalší každoročne pribúdajú. „Každé meno, každá tabuľka je samostatný príbeh človeka, ktorý mal rodinu, plány do budúcnosti a smútia za ním pozostalí, veľmi často aj jeho malé deti. Osadenie tabuliek s menami ľudí, ktorí zasvätili svoj život lesu, je príspevkom štátneho podniku, aby sme na týchto ľudí nezabudli,“ povedal generálny riaditeľ podniku Lesy Slovenskej republiky Marian Staník.

Práca drevorubačov získala prívlastok najnebezpečnejšie povolanie na svete. Prekonali tak morských rybárov, pilotov, baníkov, ale aj hasičov a záchranárov. Práca v lesoch je ťažká, nebezpečná a vyžaduje si skúsených pracovníkov. Napriek maximálnej opatrnosti a dodržiavaniu bezpečnostných predpisov prichádzajú niekedy pracovníci o život pre nepredvídateľné náhody. Nečakaný odklon padajúceho stromu, usmrtenie spôsobené pádom z výšky, nehoda pri práci s pílou, či pošmyknutie v teréne na strmom kopci, to všetko sú udalosti, ktoré oberajú drevorubačov o život, uviedol pre SITA hovorca štátnych lesov Vlastimil Rezek.

Správcovia Lesníckeho skanzenu, v ktorom sa lesnícky cintorín nachádza, každoročne doplnia mená nahlásených obetí lesov. Väčšinou ide o staršie prípady, keď si chcú kolegovia alebo rodinní príslušníci uctiť pamiatku zosnulého aj týmto spôsobom. V tomto roku pribudli napríklad mená obetí lavíny v Kulichovej doline z 8. marca 1956, pri ktorej zomrelo 16 lesných robotníkov vrátane dvoch kuchárok. V marci tohto roku zomrel pri práci v lese v blízkosti východoslovenskej obce Kecerovský Lipovec ďalší drevorubač, ktorého meno doplnili na lesníckom cintoríne na žiadosť jeho manželky. Pribudla aj tabuľka s menom drevorubača z obce Mlynky v okrese Spišská Nová Ves, ktorý zomrel v roku 2012 a dožil by sa v tomto roku 48 rokov.

Symbolický lesnícky cintorín vznikol v roku 2004 ako širšia súčasť Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, z ktorého sa počas jeho existencie stalo kultové miesto slovenského lesníctva. Ústredným miestom cintorína, ktorý využíva prirodzené lesné prostredie, je machom porastené bralo v prítmí lesného interiéru. Na brale, cez ktoré preteká vodopád, je umiestený kovový kríž v tvare kmeňa stromu. Bralo nesie nápis „Večne im spievajú lesy...“. Vo vstupnej časti sa nachádza zvonica, ktorej bronzový zvon odlial majster zvonolejár Viliam Nemky z blízkeho Hronca. Lesy Slovenskej republiky lesnícky cintorín v uplynulých rokoch výrazne obnovili.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • WOOD-TEC 2015 – efektivní místo pro Vaši prezentaci

  Přípravy na 14.ročník dřevařského veletrhu WOOD-TEC jsou již v plném proudu. Od úterý 20.října do pátku 23.října bude brněnské výstaviště patřit opět všem milovníkům dřeva. Představí se zde celá řada firem a společností, které budou prezentovat široké portfólio výrobků, ať již strojů, nástrojů, materiálů či zařízení pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl.
 • Výrobě nábytku v ČR se v poslední době daří.

  Ve dnech 20. až 23. října se na brněnském výstavišti uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC. Více než 200 firem a 190 světových značek se bude prezentovat v pavilonech V a F a přilehlých volných plochách. Nábytkářskému průmyslu bude patřit pavilon F. Výrobě nábytku v České republice se v poslední době daří. Ukazují to i nejnovější statistická data zveřejněná Asociací českých nábytkářů (AČN).
 • WOOD-TEC se stává česko-slovenským veletrhem

  Přípravy na mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC, který se uskuteční od úterý 20. do pátku 23. října na brněnském výstavišti, vrcholí. V letošním roce je patrný výrazný nárůst zájmu vystavovatelů o účast na tomto česko-slovenském dřevařském veletrhu, a to hlavně v segmentu stroje, nástroje a zařízení.
 • NOVINKA – zúčastněte se ZDARMA WOOD-TEC ARENY

  Chcete rozšířit své možnosti prezentace na veletrhu WOOD-TEC? Informovat odbornou veřejnost o novince, zajímavém tématu či aktualitě z Vaší společnosti? Být více vidět a oslovit ještě více potencionálních zákazníků? Pokud ANO, neváhejte a zúčastněte se WOOD-TEC ARENY.
 • Další ročník veletrhu WOOD-TEC ve znamení novinek

  Ve dnech 20. - 23. října se na brněnském výstavišti po dvou letech opět uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC.