TANAP Lúku v Bielovodskej doline pokosia lesníci zo štyroch krajín

Sily pri tradičnom kosení horskej lúky si zmerajú lesníci zo Slovenska, Poľska, Česka i Ukrajiny
POPRAD 22. júna (SITA) – Aj tento rok pokosia lúku pri horárni v Bielovodskej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP) spoločne lesníci zo Slovenska, Poľska, Česka i Ukrajiny. Stane sa tak v piatok 24. júna v rámci 12. ročníka medzinárodnej súťaže Tatranská kosba.

„Tatranskí lesníci tak opäť budú mať možnosť dokázať, že sa vlastnými rukami dokážu postarať nielen o krajinoobraz, ale najmä o biodiverzitu lúčnych ekosystémov na celom území Tatranského národného parku,“ uviedla Lenka Burdová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu, ktorá o podujatí informovala.
Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo 50 koscov, súťažiť budú v dvojčlenných družstvách. Pripravené sú pre nich päťdesiat metrov dlhé a štyri metre široké pásy lúky, ktoré budú musieť pokosiť v čo najkratšom čase a v čo najvyššej kvalite.

Sily pri kosení lúky si v piatok zmerajú lesníci Štátnych lesov TANAPu s kolegami z Lesov SR š.p., Banská Bystrica, Mestského podniku Spišská Belá, Pozemkového spoločenstva – bývalí urbarialisti obce Východná, spoločnosti Slovwood Ružomberok, Vojenských lesov a majetkov, odštepného závodu Kamenica, Poľnohospodárskeho družstva Družba Poprad-Veľká, poľského Tatranského národného parku (TPN), Krkonošského národného parku z Česka ako aj s lesníkmi z Ukrajiny.

Kosením horských lúk zabezpečujú Štátne lesy TANAPu v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku predovšetkým biodiverzitu vzácnych lúčnych ekosystémov. „Okrem snahy o zachovanie horských lúk pre vzácne lúčne tatranské kvety sa kosením či mulčovaním snažíme o to, aby lúky slúžili predovšetkým pre voľne žijúcu zver ako prirodzené pastviská, pre turistov ako oddychové zóny a pritom vhodným spôsobom dotvárali krajinoobraz prírodného prostredia Tatier,“ vysvetlil Ján Andráš z odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAPu.

Ako informovala Burdová, v tomto roku v území oboch národných parkov Štátne lesy TANAPu pokosia alebo zmulčujú takmer 300 hektárov lúk, vyrobia takmer 100 ton sena a približne 1 200 balíkov senáže. To všetko, starostlivo uschované, bude podľa jej slov počas budúcej zimy krmivom nielen pre stádo huculov, ktoré chovajú lesníci, ale najmä pre lesnú zver, ktorú počas najchladnejších zimných dní a nedostatku prirodzenej potravy lesníci Štátnych lesov TANAPu každoročne prikrmujú.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.