EÚ začala konať voči Poľsku pre ťažbu dreva v Bielovežskom pralese

Európska únia začala prešetrovať, či Poľsko neporušuje nariadenia týkajúce sa ochrany životného prostredia v prípade nedávneho rozhodnutia o zvýšení ťažby dreva v Bielovežskom pralese, ktorý je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO.
Varšava 16. júna (SITA) - Európska únia začala prešetrovať, či Poľsko neporušuje nariadenia týkajúce sa ochrany životného prostredia v prípade nedávneho rozhodnutia o zvýšení ťažby dreva v Bielovežskom pralese, ktorý je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO.

Podľa agentúry AP o tom dnes v Bruseli informoval hovorca Európskej komisie (EK) Enrico Brivio. Povedal, že Poľsko má mesiac na to, aby reagovalo na vyslovené obavy EK, ale neuviedol, akým dôsledkom by čelilo, ak ich nerozptýli.

Poľský minister životného prostredia Jan Szyszko nariadil v marci rozsiahly výrub v poslednom pôvodnom pralese Európy s odôvodnením, že chce týmto spôsobom zachrániť uvedený biotop pred červotočou.

Szyszko schválil výrub približne 180.000 kubických metrov červotočou napadnutých stromov v období nasledujúcich desiatich rokov. Ide o vyše štvornásobok pôvodného plánu. Výrub sa však nebude týkať osobitne chráneného Bielovežského národného parku. Ministrovmu rozhodnutiu predchádzali týždne diskusií a protestov.
Bielovežský prales sa rozprestiera na území s rozlohou 1500 štvorcových kilometrov na poľsko-bieloruských hraniciach. Je domovom viac než 60 druhov cicavcov vrátane zubra lesného.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.