NR SR: Slovensku môže podľa Budaja hroziť odlesnenie

Od roku 2000 podľa poslanca ubudlo na Slovensku 760 kilometrov štvorcových lesa
BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Slovensku môže podľa poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) hroziť odlesnenie.
Ako dnes povedal v parlamentnej diskusii k zákona, ktorým sa mení zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, od roku 2000 v našej krajine ubudlo 760 kilometrov štvorcových lesa, pričom značná časť dreva sa spotrebuje na energetické účely.
"Buď sme na hranici únosnosti, alebo ju prekračujeme," uviedol Budaj.

Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľov Jána Budaja, Martina Fecka (OĽaNO-NOVA), Anny Zemanovej a Martina Klusa (obaja SaS) dosiahnuť, aby boli zrušené štátne dotácie na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.
Kontroly Úradu pre reguláciu sieťových odvetví podľa predkladateľov dokázali, že v biomasových elektrárňach sa často spaľuje drevo vyššej kvality, než to povoľuje vyhláška úradu.
"Tieto skúsenosti potvrdzujú, že nie je možné zabezpečiť efektívnu kontrolu kvality spaľovaného dreva a takisto predchádzajúce návrhy zamerané na dodržiavanie kvality spaľovaného dreva neriešili súčasnú situáciu, keď kapacity existujúcich spaľovní, teplární a elektrární výrazne prekračujú množstvo disponibilného dreva triedy VI.(energetické porasty, pozn. SITA) a odpadov z drevospracujúceho priemyslu," konštatujú v návrhu predkladatelia.

Diskusiou k návrhu zákona ukončili poslanci rokovanie druhého dňa šiestej schôdze.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.