Ochranári žiadajú zastaviť stíhanie exministrov Miklósa a Izáka

Exministri životného prostredia nepovolili ťažbu dreva po kalamite vo Vysokých Tatrách, čo malo viesť k premnoženiu lykožrúta
BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Členovia Slovenského ochranárskeho snemu (SOS) vyjadrili dnes nesúhlas s pokračujúcim trestným stíhaním bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS) za údajné spáchanie trestného činu ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Prípad súvisí so zákazom ťažby dreva v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách po veternej smršti z roku 2004, čo malo viesť k premnoženiu lykožrúta a následne spôsobiť značné škody. Agentúru SITA o tom informovala Ľubica Trubíniová z SOS s tým, že vyšetrovací spis má prokuratúra, ktorá pravdepodobne už v máji rozhodne, či budú exministri trestne stíhaní. "Žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby stíhanie v tejto veci zastavili," píše sa vo výzve SOS, podľa ktorého tento prípad vyvoláva obavy z možného zneužívania prokuratúry a polície na tendenčné stíhanie a zastrašovanie nepohodlných ľudí.

Odborníci z SOS argumentujú, že na kompetentné a komplexné posúdenie priaznivosti stavu lesných organizmov a ekosystémov nestačia len poznatky aplikovaných lesníckych vied. Zvlášť v chránených územiach prírody je na to nevyhnutný širší rámec evolučnej biológie, biológie ochrany prírody, ekosystémovej ekológie a ďalších prírodných i spoločenských vied. Lesnícke zásahy v prírode nie sú súčasťou prirodzených režimov, za akých tieto ekosystémy vznikali a vyvíjali sa a na aké sa evolučne prispôsobili. Preto nie sú ani nutnou, ani postačujúcou podmienkou dosiahnutia či udržania ich priaznivého stavu. Navyše podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je v národných parkoch ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti. "Z týchto dôvodov iniciátori výzvy považujú za absurdné a spoločensky nebezpečné, aby oboch exministrov stíhali za to, že riadne vykonávali svoju funkciu a chránili verejný záujem," uvádza výzva.
Podľa prokuratúry mali exministri zo zákona konať a povoliť zásah do prírody, aj keď sa zničená lokalita nachádza v piatom stupni ochrany. Využiť mohli inštitút stavu krajnej núdze. So zásahom ťažkých mechanizmov by sa podľa prokuratúry príroda vyrovnala rýchlejšie ako s následkami, ktoré spôsobil lykožrút. Podľa obvinenia exministri neplnili svoje zákonné povinnosti a nezabránili škodám, ktoré vznikli činnosťou podkôrneho hmyzu na zničených stromoch v Tichej, Kôprovej a Javorovej doline. Výsledkom je 70-tisíc hektárov úplne zničeného lesa. Ministri podľa obvinenia spôsobili svojou nečinnosťou Slovensku ekonomickú škodu najmenej 9,39 milióna eur a tiež ekologickú škodu približne 2,9 milióna eur.
Po veternej kalamite v roku 2004 požieral popadané stromy v najvyššej chránenej oblasti lykožrút. Bývalí ministri Miklós a Izák ťažbu odmietli a zvolili ekologický prístup samoobnovy lesa. Ďalší exminister životného prostredia Peter Žiga, ktoré rezortu šéfoval v čase vznesenia obvinení, sa vtedy vyjadril, že obvinení bývalí šéfovia rezortu postupovali v zmysle zákona, keď nepovolili ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách.

Podľa Žigu je problém v tom, že na Slovensku paralelne fungujú dva zákony, ktoré si vzájomne odporujú - Zákon o ochrane prírody a Zákon o lesoch. Generálna prokuratúra sa podľa neho riadila Zákonom o lesoch, podľa ktorého je vlastník lesa povinný odstrániť následky škôd, respektíve urobiť všetky opatrenia pre to, aby nevznikli škody na lese. Ministri zas postupovali v súlade so Zákonom o ochrane prírody, kde je zakázané v najvyššom stupni ochrany ťažiť drevo.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.