Ochranári žiadajú väčšiu ochranu lesov a vodných zdrojov

Ochranári protestujú proti plánovanej "devastácii lesov" plánovanej na roky 2016 až 2025 v Programe starostlivosti o les organizácie Lesy SR, ktorý je v súčasnosti v procese schvaľovania
BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Ochranári prírody vyzvali v pondelok Ministerstvo životného prostredia (MŽP) na vyhlásenie prírodných rezervácií pri vodných zdrojoch v lesoch v okolí Bratislavy v oblasti Sihoť, Pečniansky les a Ostrovné lúčky, ako aj o vyhlásenie Národného parku Podunajsko na dunajských luhoch a priľahlých chránených územiach. "Dlhodobú ochranu môže zabezpečiť len vyhlásenie územia za prírodnú rezerváciu a vytvorenie Národného parku Podunajsko pod správou odbornej Štátnej ochrany prírody," píše sa v liste adresovanom ministrovi životného prostredia Lászlóovi Solymosovi, v ktorom zároveň žiadajú o odbornú ochranu a správu lesov na území hlavného mesta Slovenska. Podobnú zmenu prístupu k lesom, riekam, mokradiam a iným vzácnym častiam prírody a krajiny, zákaz výrubov vzácnych stromov a cestných alejí vo voľnej krajine, zvýšenie výmery lesov s bezzásahovým režimom žiadajú aj v ďalších častiach Slovenska.

Ochranári tiež v liste protestujú proti plánovanej "devastácii lesov" plánovanej na roky 2016 až 2025 v Programe starostlivosti o les organizácie Lesy SR, ktorý je v súčasnosti v procese schvaľovania. "Protestujeme aj proti plánovanej ťažbe v Rusovských lužných lesoch, v Jarovskej bažantnici, Biskupických luhoch, na Železnej studničke, na Devínskej Kobyle, v chránených lokalitách pri Borinke, Devíne, Rači a ťažbe v ostatných chránených lokalitách bratislavských luhov," uvádzajú ochranári, ktorí ocenili zastavenie ťažby na bratislavskom ostrove Sihoť. Ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú vyzvali, aby pomohla zabezpečiť ochranu vo všetkých lesoch na území hlavného mesta, ktoré sú v správe Lesov SR, zasadila sa za ochranu aj ďalších významných vodných zdrojov na území Bratislavy pred ťažbou dreva a nedopustila ďalšiu devastáciu lesov, lesných cyklotrás a chodníkov. "Žiadame, aby Lesy SR vrátili lesom na území Bratislavy, ktoré sú v ich správe, štatút lesov osobitého určenia pre ich významnú rekreačnú, klimatickú a ďalšie mimoprodukčné funkcie," vyzývajú ochranári

"Splnenie vyššie uvedených opatrení a aktivít zo strany štátnych orgánov a samosprávy chápeme ako významný príspevok Slovenska k blížiacemu sa predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ," končí sa výzva, pod ktorú sa podpísali napríklad zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu Mikuláš Huba, Elena Pätoprstá z občianskeho združenia Nádej pre Sad Janka Kráľa, Miroslav Dragun, riaditeľ Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja, Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK či Martina Paulíková zo Združenia Slatinka a Iniciatívy za živé rieky a čistú vodu. Okrem Solymosa a Matečnej list adresovali aj primátorovi Bratislavy Ivovi Nesrovnalovi, Okresnému úradu v Bratislave a Štátnej ochrane prírody SR.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.