ENVIRO: Do súťaže Natura 2000 sa prihlásil jeden slovenský projekt

Slovensko zastupuje projekt Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) na ochranu chráneného územia Dunajské luhy
BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Vyše 80 projektov z celej Európskej únie sa prihlásilo do súťaže o cenu Natura 2000, ktorej tretí ročník organizuje Európska komisia s cieľom zviditeľniť a podporiť tie najlepšie postupy ochrany prírody v rámci EÚ. Slovensko zastupuje jeden projekt Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) na ochranu chráneného územia Dunajské luhy, ktoré je zaradené do sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000. Slovenský projekt súťaží v kategórii Ochrana prírody. Výsledky súťaže budú zverejnené v marci 2016 a víťazi ocenení na slávnostnom podujatí v Bruseli v máji 2016.

Cieľom projektu BROZ je chrániť zvyšky prirodzených lužných lesov v slovenskej časti dunajských luhov a zaviesť na vybraných lokalitách vhodné trvalo udržateľné lesné hospodárenie. Projekt sa zameral najmä na zastavenie úbytku prirodzených lužných lesov vplyvom lesného hospodárenia a nahrádzania prírodných biotopov lužných lesov monokultúrami nepôvodných druhov. V rámci projektu ochranári za posledných päť rokov obnovili osem dunajských ramien a vyše 270 hektárov mokradí. Zasadili viac než 60 000 stromov a obnovili asi 250 hektárov pasienkov a lúk.

Natura 2000 je názov sústavy chránených území členských krajín Európskej únie s cieľom zachovať prírodné dedičstvo, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale aj pre EÚ ako celok. Táto sústava chránených území má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, živočíchov a prírodných biotopov.

Viac informácií je dostupných v anglickom a slovenskom jazyku na webovej stránke http://ec.europa.eu/environment/nature/natura2000/awards/.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.