V. TATRY: Lúku v Bielovodskej doline pokosí ručne 48 koscov

VYSOKÉ TATRY 24. júna (SITA) – Lúku pri horárni v Bielovodskej doline v Tatrách v piatok 26. júna pokosí 48 koscov. Pôjde o 11. ročník medzinárodnej súťaže s názvom Tatranská kosba v tradičnom kosení lúky kosou.
„Tatranskí lesníci budú mať opäť možnosť dokázať, že sa vlastnými rukami dokážu postarať nielen o obraz krajiny, ale najmä o biodiverzitu lúčnych ekosystémov na celom území Tatranského národného parku,“ uviedla Lenka Burdová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).

Sily si zmerajú lesníci Štátnych lesov TANAP s kolegami z Lesov SR, š.p. z Banskej Bystrice, z Mestského podniku Spišská Belá, Pozemkového spoločenstva bývalých urbarialistov obce Východná, Vojenských lesov a majetkov, odštepného závodu Kamenica, Tatranskego parku narodowego (TPN) a Biebrzanskego parku narodowego (BPN) z Poľska ako aj s lesníkmi z Ukrajiny. Pre všetkých súťažiacich sú pripravené päťdesiat metrov dlhé a štyri metre široké pásy lúky, ktoré budú musieť pokosiť v čo najkratšom čase a v čo najvyššej kvalite.

Súťažiť budú dvojčlenné družstvá. V skupine pozvaných hostí sa budú snažiť získať prvenstvo aj zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja, krajských a obvodných lesných úradov a štátnej ochrany prírody. Záštitu nad podujatím prevzal generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Kosením horských lúk zabezpečujú Štátne lesy TANAP v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku predovšetkým biodiverzitu vzácnych lúčnych ekosystémov.

„Okrem snahy o zachovanie horských lúk pre vzácne lúčne tatranské kvety sa kosením či mulčovaním snažíme o to, aby lúky slúžili predovšetkým pre voľne žijúcu zver ako prirodzené pastviská, pre turistov ako oddychové zóny a pritom vhodným spôsobom dotvárali krajinoobraz prírodného prostredia Tatier,“ vysvetlil Ján Andráš z odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAP.

V tomto roku na území oboch národných parkov Štátne lesy TANAP pokosia alebo zmulčujú takmer 300 hektárov lúk, vyrobia takmer 100 ton sena a približne 1 200 balíkov senáže.

„To všetko, starostlivo uschované, bude počas budúcej zimy krmivom nielen pre lesníkmi chované stádo huculov, ale najmä pre lesnú zver, ktorú počas najchladnejších zimných dní a nedostatku prirodzenej potravy lesníci Štátnych lesov TANAP každoročne prikrmujú,“ uzavrela Burdová.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.