NR SR: OĽaNO chce zvýrazniť osobitné postavenie Lesov SR

BRATISLAVA 24. marca (SITA) – Zvýrazniť osobitné postavenie štátneho podniku Lesy SR navrhujú v novele zákona o štátnom podniku poslanci za OĽaNO Ján Mičovský a Miroslav Kadúc. Diskusiou k návrhu uzavreli poslanci deviaty deň 48. schôdze parlamentu.
Opoziční zákonodarcovia v návrhu zakotvujú nové princípy správy lesného a iného majetku vo vlastníctve štátu a etické štandardy, ktoré musí podnik a jeho predstavitelia a zamestnanci dodržiavať. Rovnako zavádzajú nové mechanizmy rozhodovania a kontroly rozhodovania Lesov SR s výrazným posilnením postavenia dozornej rady na úkor zakladateľa a riaditeľa podniku, a to aj s priamym vstupom prezidenta a vlády do týchto mechanizmov. Poslanci už návrh predložili do parlamentu aj v minulosti, národná rada ho ani raz neschválila.

Mičovský a Kadúc sa zasadzujú aj o prísnejšiu zodpovednosť riaditeľa a členov dozornej rady za škody, ktorú môžu svojím rozhodovaním spôsobiť. Zároveň by sa mal vytvoriť nový orgán podniku v podobe etickej rady a spoločenskej rady, do ktorých fungovania by sa mohli zapojiť nielen zamestnanci podniku, ale aj verejnosť, najmä odborná. Návrhom chcú poslanci obyčajných ľudí vylúčiť alebo obmedziť nakladanie s lesným majetkom vo vlastníctve štátu, a to najmä pokiaľ ide o prevod a nájom takéhoto majetku ako aj nakladanie s ostatným majetkom štátu s dôrazom na ochranu lesníckych pamiatok a významných lesníckych miest a s cieľom zlepšiť hospodárenie štátneho podniku.

Pripomínajú, že lesy sú základným krajinotvorným prvkom Slovenska. „Stále však nedostatočne zdôrazňujeme životne dôležité funkcie lesov, ich schopnosť vytvárať zdroje pitnej vody, chrániť pôdu, tlmiť rádioaktivitu, prašnosť a hluk, viazať uhlík, produkovať kyslík. Nenahraditeľná je schopnosť lesa vytvárať ideálne prostredie pre množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, ponúkať lesné plody, divinu, poskytovať priestor pre relax a psychohygienu obyvateľov,“ argumentujú. Aj preto by sa podľa nich pri správe Lesov SR mal vždy uprednostniť celospoločenský záujem vyjadrený najmä princípmi trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch pred skupinovými záujmami, ktoré bývajú charakterizované krátkodobými, neraz aj zištnými cieľmi.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.