Lesníci TANAP-u riešili v roku 2014 viac ako 900 priestupkov

Na pokutách vyzbierali 2 110 eur. Väčšinu prípadov však riešili dohovorom
BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Členovia Lesnej stráže Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u riešili v minulom roku viac ako 900 porušení zákona o lesoch návštevníkmi. Ako informovali ŠL TANAP-u na svojej internetovej stránke, na pokutách vyzbierali 2 110 eur. Väčšinu prípadov však riešili dohovorom.

Najvyššiu sumu vybrali z vreciek porušovateľov zákona v ochrannom obvode Oravice, konkrétne 1 017 eur. Podľa vedúceho ochranného obvodu Jána Krušpána pokuty vyrubili najmä "za porušenie sezónnej uzávery turistických chodníkov, pohyb mimo značkovaných chodníkov alebo ich skracovanie a za nedovolené bivakovanie vo vysokohorskom teréne. Nemenej zriedkavým priestupkom bolo vchádzanie a státie motorových vozidlami na lesných cestách a pozemkoch." Ostatné porušenia zákona sa podľa Krušpána týkali najmä znečisťovania prostredia Tatranského národného parku odpadkami, zakladania ohňov mimo vyznačených miest a zberu lesných plodov. Pokuty od turistov nerešpektujúcich ustanovenia zákona vyzbierali strážcovia aj na Zverovke, konkrétne 261 eur, v Tatranskej Javorine (246 eur), na Štrbskom Plese (190 eur) či v Tatranských Matliaroch (165 eur).

O dodržiavanie zákona o lesoch sa v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku stará popri svojich pracovných povinnostiach viac ako 150 členov Lesnej stráže Štátnych lesov TANAP-u. V období rokov 2009 až 2014 v blokovom konaní vybrali na pokutách viac ako 10 900 eur.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.