Desať rokov po kalamite je problémom lykožrút

BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - Desať rokov po zničujúcej veternej kalamite vo Vysokých Tatrách robí lesníkom najväčší problém pri obnove postihnutých území lykožrút. Ako pre agentúru SITA povedala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová, lykožrúty v národnom parku v oblasti nad Cestou slobody takmer zlikvidovali smrekový porast. Veľké plochy v tejto oblasti preto zostali kompletne bez stromov.
Situácia je podľa Burdovej lepšia v oblastiach pod Cestou slobody. "Pod Cestou slobody vyrastá nový les. Keďže v tomto území platí zväčša tretí a štvrtý stupeň ochrany prírody, lesníci tu po spracovaní kalamitného dreva vnášali popri prirodzenom zmladení drevín výsadbou aj tie, ktoré tu pôvodne mali svoje prirodzené stanovištia," povedala.
Medzi smrekom tu teda nechýba smrekovec, borovica, jedľa, javor horský, breza, jarabina, jelša či osika. Lesníci sa podľa Burdovej snažia o maximálne možné druhové zmiešanie drevín na kalamitnom území.

"Najvyššie zastúpenie v umelej obnove majú smrekovec, konkrétne 32 percent a smrek v 25 percentách. Vysoké zastúpenie smrekovca, ale aj borovíc, vyplýva zo snahy vypestovať v predstihu stabilizačné prvky proti silnému vetru z relatívne najodolnejších drevín vyhovujúcich konkrétnym ekologickým podmienkam," povedala Burdová.
Podľa nej v období rokov 2005 až 2013 lesníci Štátnych lesov TANAP-u obnovili 42 630 000 metrov štvorcových postihnutého územia, z toho 20 310 000 metrov štvorcových umelou obnovou a 22 320 000 metrov štvorcových prirodzeným zmladením.

V rámci umelej obnovy vysadili približne päť miliónov sadeníc. Pokiaľ ide o problém lykožrútov, podľa lesníkov sa premnožil v oblastiach s piatym stupňom ochrany, kde podľa zákona nie je možné odvážať a spracovávať kalamitné drevo. To pribudlo aj po víchriciach z decembra 2013 a mája 2014. Podľa lesníkov tak má lykožrút dobré podmienky na ďalšie množenie.

Víchrica z 19. novembra 2004 zničila vo Vysokých Tatrách les na ploche 126 000 000 metrov štvorcových, pričom vietor zlomil alebo vyvrátil približne 3 000 000 metrov kubických stromov. V území v správe Štátnych lesov TANAP-u to bolo 2 036 000 metrov kubických stromov na ploche 87 370 000 metrov štvorcových. Lykožrút v priebehu uplynulých desiatich rokov zničil les na ploche dnes už presahujúcej 70 000 000 metrov štvorcových.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.