Mestské lesy budú musieť na desať rokov znížiť ťažbu

BRATISLAVA 24. októbra (SITA) - Bratislavská organizácia Mestské lesy bude musieť v lesoparku v nasledujúcich rokoch ťažiť výrazne menej. Od roku 2016 by sa totiž mala ťažba dreva v mestských lesoch znížiť zo súčasných približne 15 000 na 5 000 kubíkov ročne. Práve takúto podmienku musia Mestské lesy zapracovať do lesného hospodárskeho plánu na ďalších desať rokov, ktorý budú budúci rok pripravovať.
Nový program starostlivosti o les, v ktorom už má byť zakomponovaná aj znížená ťažba dreva, začne platiť až od roku 2016. Dovtedy by mala byť hospodárska ťažba v lesoparku úplne zastavená. Bratislavskí mestskí poslanci totiž pred letnými prázdninami zastavili ťažbu v mestských lesoch do konca tohto roka. Na celý rok 2015 bude v lesoparku vyhlásené moratórium na tzv. obnovnú ťažbu, teda na výrub veľkých stromov. Povolené bude len prerieďovanie starých a chorých stromov. Zastavenie ťažby sa však odrazí na príjmoch Mestských lesov, bratislavská radnica teda bude musieť tento výpadok organizácii kompenzovať. V budúcom roku by tento výpadok malo mesto vykryť sumou 350-tisíc eur, v ďalších rokoch sumou 300-tisíc eur. Zníženie ťažby dreva na tretinu doteraz plánovaného objemu sa však nepozdáva riaditeľovi Mestských lesov Vladimírovi Kutkovi. Ako uviedol, o objeme 5 000 metrov kubických hovorili ešte v roku 2012 a vtedy vychádzal zo stavu po kalamite. Vzhľadom na stavbu lesa by podľa Kutku bolo normálne zníženie tak na deväťtisíc kubíkov ročne.

Za zlepšenie podmienok pre rekreáciu v bratislavskom lesoparku sa zasadila skupina občianskych a lesoochranárskych združení, ktorí spustili takúto iniciatívu. Postupne by sa mal zakázať aj vjazd áut do lokality od parkoviska pri Partizánskej lúke až po horáreň Krasňany. V súčasnosti je tu automobilová doprava obmedzená len cez víkendy, po novom by zákaz mal platiť celoročne. Aktivisti bojovali aj za vytvorenie plôch v lesoparku, kde bude zakázané poľovať. Nepoľovný revír by mal pokrývať plochu minimálne 820 hektárov. Stopku v okolí Železnej studničky dostanú po novom aj developeri. Mesto by totiž malo pripraviť územný plán tejto zóny a kým nebude schválený, vyhlásiť tu majú stavebnú uzáveru. Tá sa však nebude týkať plánovanej obnovy areálu bufetov na Železnej studničke, ktorý je momentálne opustený. Mesto už na obnovu reštauračných zariadení vysúťažilo zhotoviteľa.

Na zmenách v bratislavskom lesoparku sa po viacerých rokovaniach zhodli aktivisti a predstavitelia mesta, ktorí spoločne pripravili materiál na rokovanie mestského zastupiteľstva. Návrh koncepcie na podporu rekreačnej funkcie a rozvoja bratislavského lesoparku do roku 2025 mestský parlament odobril. Za iniciatívou na zlepšenie podmienok pre rekreáciu v bratislavských mestských lesoch stoja lesoochranárske združenia VLK a BROZ, ďalej združenie Naše Karpaty a iniciatíva Zachráňme Železnú studienku. Iniciatívu podporili aj združenia Naša Bratislava, Bratislava otvorene, CEEV Živica, Nadácia Ekopolis či občianske združenia Za lepšiu Kolibu a OZ Lúka.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.