Smeru-SD na životnom prostredí nezáleží

Podľa nezaradeného poslanca parlamentu to dokazuje napríklad dlhodobý vývoz dreva
BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Smeru-SD na ochrane životného prostredia nezáleží. Vyhlásil to dnes v rámci rozpravy k návrhu novely ústavy zakazujúcej vývoz vody mimo územia Slovenska nezaradený poslanec Národnej rady SR Mikuláš Huba. Podľa Hubu môže vývoz vody z nášho územia hroziť aj v prípade schválenia novely pretože jej text je nejednoznačný.

Dôkazom nezodpovedného prístupu Smeru-SD k prírodným zdrojom je podľa Hubu dlhodobý vývoz dreva. "Stromy treba nechať rásť alebo vyvážať už hotové výrobky," povedal. "My však drevo vyvážame nespracované alebo len čiastočne spracované a príjmy pre štát sú z toho zanedbateľné." Dôsledkom vývozu dreva je podľa Hubu napríklad rozsiahla pôdna erózia.

V prípade novely vodného zákona Smer-SD narazil na odpor opozície a verejnosti, preto sa podľa Hubu začal s pomocou novely ústavy hrať na ochrancu vody. "Škaredé kačiatko sa tak zrazu zmení na princeznú," povedal. Dôležité je podľa neho, aby štát vypracoval kompletnú analýzu zdrojov podzemných vôd, pretože tú v súčasnosti nemáme. Voda je podľa Hubu citlivou témou a nakladať by sa s ňou malo v záujme občanov.

Zámer zakázať vývoz vody oznámili predseda vlády Robert Fico a minister životného prostredia Peter Žiga v júli. Momentálne sa návrh novely ústavy nachádza v parlamente v druhom čítaní a hlasovať sa o ňom má v utorok.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.