VLÁDA: O práva k lesným pozemkom požiadalo 101 tisíc subjektov

BRATISLAVA 9. júla (SITA) - O usporiadanie vlastníckych a užívacích práv k lesným pozemkom požiadalo na Slovensku ku koncu minulého roka 100 540 subjektov s požadovanou výmerou pozemkov 1,045 mil. hektárov. Vyplýva to zo Správy o transformácii vlastníckych a užívacích vzťahov k lesným pozemkom, ktorú v stredu schválila vláda. Prekladateľom spomínaného materiálu bolo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Z celkového počtu žiadostí, prijatých v rámci Slovenskej republiky, bolo kladne vybavených 65,14 % a fyzicky odovzdané užívacie práva boli vybavené na 92,38 % z požadovanej výmery.
Ako ďalej uviedol rezort pôdohospodárstva, lesné pozemky vo vlastníctve fyzických osôb ostáva usporiadať vo výmere 147,7 tis. hektárov, lesné pozemky v spoluvlastníctve vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti treba doriešiť na ploche s výmerou 17,75 tis. hektárov. Neodovzdaný majetok miest a obcí predstavuje výmeru 1 583 hektárov, majetok cirkví nie je odovzdaný na výmere 3 275 hektárov, výmera neriešeného iného vlastníctva je 12,5 tis. hektárov. "V tejto výmere sú zahrnuté aj lesné pozemky, ktoré z titulu druhu vlastníctva, nie je možné jednoznačne identifikovať," vysvetlilo ministerstvo. Celkovo je potrebné usporiadať užívacie vzťahy k lesným pozemkom na výmere 182 765 hektárov.
Správa o transformácii vlastníckych a užívacích vzťahov k lesným pozemkom informuje o počte prijatých žiadostí a požadovanej výmere, o usporiadaní vlastníckych a užívacích práv podľa reštitučných zákonov povinnými osobami. Ide najmä o štátne organizácie lesného hospodárstva riadené rezortom pôdohospodárstva a Ministerstvom obrany SR.
SITA © :: 10.07.2014



Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.