ENERGETIKA: Pri Žiline by mala vyrásť elektráreň na biomasu

BRATISLAVA 14. apríla (SITA) - Spoločnosť Efes plánuje pri Žiline postaviť novú elektráreň za zhruba 17 miliónov eur. Nový energetický zdroj bude vyrábať elektrinu prostredníctvom fermentovanej biomasy. "Účelom zámeru je vybudovať zariadenie na zhodnocovanie vybraných biologicky rozložiteľných odpadov za účelom výroby fermentovanej biomasy a vybudovať zdroj výroby elektrickej energie na báze spaľovania fermentovanej biomasy a jej vyvedenie do distribučnej siete", uviedol investor vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Elektráreň, ktorá by mala vyrásť v priemyselnom parku v Hornom Hričove, by mala mať výkon zhruba 6 megawattov. Ročne by tak mala vyrobiť 47 tisíc megawatthodín elektriny. Fermentovanú biomasu bude investor vyrábať z rôzneho biologického odpadu. Pôjde napríklad o odpad z údržby verejnej zelene, z poľnohospodárskej prvovýroby, z leso-hospodárskej výroby či z drevospracujúcej výroby. S výstavbou chce spoločnosť Efes začať už v polovici tohto roka. Ukončenie výstavby je naplánované na jeseň budúceho roka.
Spoločnosť Efes so sídlom v Bratislave vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2012 pod názvom SKL 71. Spoločníkmi vo firme Efes sú dve fyzické osoby a spoločnosť SKL 61. Vo svojom predmete činnosti má firma okrem iného prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.